Informacje ogólne
Liturgia
Sakramenty Święte
Wspólnoty
Duszpasterze
Ministranci
Fatima Canta

Parafia rzymskokatolicka

Matki Bożej Fatimskiej

w Legionowie

Kronika budowy
Numer konta
Galeria
Linki
Giełda pracy
Kontakt
Warsztaty PC
Aktualności Ogłoszenia duszpasterskie Legionowskie Stowarzyszenie AMICUS



Rok liturgiczny 2010/ 2011

Nasza "scholanka" w "Szansie na sukces".

(dod.15.11.2011)

W niedzielę 13 listopada w telewizyjnej 2 w programie "Szansa na sukces" mogliśmy podziwiać jedną z naszych scholanek Alicję Majsterek. Gościem odcinka była idolka nastolatek Ewa Farna. Alicja bardzo rezolutnie odpowiadała na pytania prowadzącego Wojciecha Manna. Wielką atrakcją dla Alicji było poznanie osobiście Ewy. Ta obiecała nawet podpisać jej płytę po programie. Po krótkim wstępie pan Wojtek wylosował dla Alicji utwór nr 3. Ala odetchnęła z ulgą. Chyba dobrze znała tę piosenkę. Alicja zaprezentowała się w utworze " Bez łez" z albumu "Ewakuacja". Żywiołowo jak zresztą zawsze, wykonała tę piosenkę. Pan Wojtek był zachwycony występem Alicji. A i sama Ewa Farna kilka razy wyraziła swój zachwyt.
Alicji serdecznie gratulujemy występu. Życzymy dalszych sukcesów i już dziś czekamy by znów ją zobaczyć na szklanym ekranie.
Jesteśmy dumni że nasza parafianka jest tak utalentowana.
Tu możemy obejrzeć występ


Nagroda dla dzieci za uczestnictwo w październikowym różańcu

(dod.13.11.2011)

W sobotę 12 listopada grupa dzieci wraz z nowym wikariuszem ks. Markiem Nowakiem udała się na jednodniowy wyjazd. Wyjazd był nagrodą za 100 % uczestnictwo w nabożeństwie różańcowym.
W pierwszej kolejności odwiedziliśmy kościół Świętej Trójcy w Kobyłce który od 18 czerwca 2011 zyskał tytuł Bazyliki Mniejszej. W Kobyłce zajął się nami ks. Łukasz . Opowiedział wiele ciekawostek z historii kościoła, który pochodzi z XVIII wieku i jest wybitnym dziełem polskiej architektury. Budowę rozpoczął w 1740 roku biskup Marcin Załuski . Wewnątrz oglądaliśmy wspaniałe freski przedstawiające różne sceny ze Starego Testamentu. Dzieci zachwyciły się przepięknym ołtarzem rzeźbionym w drewnie i złoconym. Mieliśmy możliwość obejrzenia z bliska relikwii i wot przechodząc za ołtarzem. Kościół w Kobyłce otrzymał organy które miały być zamontowane w klasztorze na Jasnej Górze, jednak okazały się tam zbyt małe. Mogliśmy między innymi podziwiać piękną chrzcielnicę którą opuszcza się za pomocą specjalnego mechanizmu z ambony. Chrzcielnica zrobiła ogromne wrażenie na dzieciach. W kościele znajdują się również stacje drogi krzyżowej z XIX wieku oraz przepiękne rzeźbione konfesjonały z XVIII wieku. Na zewnątrz ks. Łukasz pokazał nam częściowo odkryte freski przedstawiające stacje Męki Pańskiej które zostały zakryte tynkiem w 1824 roku oraz Kaplicę Ukrzyżowania.trojca.org.pl



Następnie udaliśmy się do Ostrówka do Domu świętej Faustyny. W domu tym w latach 1924-1925 przebywała Helenka Kowalska, która w 1925 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie. Dom zachował się w świetnym stanie mimo swoich 100 lat. Jest to piętrowa willa, zbudowana z modrzewia z czterema werandami. W środku odtworzono wystrój pomieszczeń z czasów kiedy przebywała tam Helenka Kowalska. Największą atrakcją była możliwość kupienia pamiątek. Po zakupach zmarznięci, ale zadowoleni udaliśmy się do autokaru. I tu niespodzianka - w autokarze gorąco ale po chwili dowiedzieliśmy się że dalej nie pojedziemy. Akumulator padł od intensywnego ogrzewania. Cóż za zdziwienie było kiedy kilkoro krzepkich rodziców wraz z naszym ks. Markiem udało się na zewnątrz by "popchnąć" autokar. I o zgrozo, dwa metry i dalej stoimy. Rodzice poprosili o pomoc dzielnych strażaków z KP PSP Wołomin. W tym miejscu należą się im podziękowania, że nie musieliśmy nocować w autokarze. Po uruchomieniu silnika udaliśmy się w dalszą drogę, mijając kościół w Klembowie do którego codziennie chodziła Helenka. domfaustyny.pl


Następnym naszym przystankiem było Loretto. Siostry loretanki powitały nas serdecznie i poczęstowały gorącą herbatą, którą dzieci bardzo chętnie wypiły. Potem jedna z sióstr zabrała nas nad rzekę Liwiec. Idąc przez park pozwoliła dzieciom podokazywać w dywanie kolorowych jesiennych liści. Dzieciom sprawiło to ogromna frajdę, rzucały się nimi jak śnieżkami. Po dotarciu do rzeki siostra opowiedziała nam o spływach kajakowych, które odbywają się wiosną i latem. Idąc z powrotem do kaplicy widzieliśmy w lesie rozmieszczoną drogę krzyżową. Przed kaplicą siostra opowiedziała nam historię powstania sanktuarium w Loretto i o Błogosławionym ks. Ignacym Kłopotowskim. Po wejściu do kaplicy, siostra poprosiła księdza Marka o poprowadzenie wspólnej modlitwy- koronki do Miłosierdzia Bożego. Po skończonej modlitwie siostra zaprowadziła nas do sklepiku z dewocjonaliami. Dzieciaki wydały resztę pieniędzy. Siostra przygotowała wodę święconą i kropidło żeby ks. Marek mógł poświęcić nasze pamiątki. I dopiero teraz zadowolone dzieciaki mogły wracać do domu.Loretto.pl
Zmęczeni, ale radośni wróciliśmy do Legionowa gdzie na dzieci czekali rodzice.

Dziękujemy ks. proboszczowi Tomaszowi i Legionowskiemu Stowarzyszeniu AMICUS za zorganizowanie tak wspaniałej wycieczki, oraz księdzu Markowi Nowakowi naszemu nowemu wikariuszowi za opiekę i poświęcony czas.
Fotorelacja
Renata i Monika

Zakończyliśmy wspólne odmawianie różańca

(dod.05.11.2011)

Minął październik, a wraz z nim wspólne odmawianie przez młodzież i dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami modlitwy różańcowej, które dbywało się w naszej parafii w poniedziałki, środy i piątki o 16.45. Ksiądz proboszcz Tomasz Chciałowski witał wszystkich zgromadzonych i każdorazowo przedstawiał intencję modlitwy.
Dzieci z dużą radością i gorliwością modliły się do Maryii, część recytując, część śpiewając. Po jej zakończeniu uczestnicy obdarowywani byli obrazkami przedstawiającymi tajemnice życia Chrystusa, które należało wklejać do otrzymanego na pierwszym spotkaniu ołtarzyka "Różaniec ratunkiem dla świata".
Za każdym spotkaniem dzieci dostawały też do rozwiązania zagadki o tematyce religijnej. Dużą zachętą do uczestnictwca były nagrody, którymi ksiądz proboszcz nagradzał na każdym spotkaniu dwóch zwycięzców. Dodatkowo, spośród wszystkich uczestników konkursu, niezależnie od poprawności odpowiedzi, losowane były nagrody tygodnia, duże, pluszowe maskotki. Wszystkie nagrody ufundowane zostały przez Legionowskie Stowarzyszenie AMICUS, za co bardzo dziękujemy. Bo i emocje tych chwil i radość dzieci były ogromne!!! Było to rownież wyzwanie dla rodziców, którzy pomagali swoim pociechom w zdobyciu właściwej odpowiedzi.

Dzieci i młodzież, którzy systematycznie uczestniczyli w spotkaniach różańcowych i po skompletowaniu wszystkich obrazków na pamiątkę modlitwy różańcowej będą uczestniczyli 12 listopada w całodniowej pielgrzymce organizowanej przez księdza proboszcza, który na spotkaniu podsumowującym docenił frekwencję i zaangażowanie uczestników.
Bardzo dziękujemy księdzu proboszczowi za wielkie serce, otwartość i cierpliwość dla dzieci. Dziękujemy za wszystkie prezenty, a także możliwość wyjazdu.
Wspólna modlitwa, tak ważna w życiu każdego człowieka, na pewno pomoże mam w drodze do Świętości.
Czekamy na wspólny różaniec już za rok :)
Zapraszamy do galeri
Magda i Kasia

Pierwszy Przegląd Piosenki Religijnej "Służyć Chrystusowi -to wolność"

(dod.24.10.2011)

W sobotę w naszej parafii odbył się Pierwszy Przegląd Piosenki Religijnej, organizowany przez Parafie Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie, Legionowskie Stowarzyszenie Amicus oraz Fundację "Nasze Jutro". O godzinie 10:00 rozpoczął się przegląd. Ksiądz Tomasz Chciałowski przywitał wszystkich zgromadzonych i po krótce przedstawił plan całego przeglądu. Rozpoczęto wspólną modlitwą i słowami "kto śpiewa modli się dwa razy".
Ksiądz proboszcz zdradził, że dla zwycięzców są statuetki i wspaniałe nagrody, a dla opiekunów upominki. Jakież było zadowolenie po tych słowach. Dzieciaki zmotywowane jeszcze bardziej nie mogły doczekać się swojego występu.
Przegląd zaczął się na dobre
Jako pierwsi wystąpiła Rodzina Mikulskich z Parafii Maryi Matki Kościoła w Sulejówku. Zaprezentowali się w utworach : "Schowaj mnie…" i "W Tobie Jezu …". Nie zabrakło owacji po występie.
Następna śpiewała schola młodzieżowa z Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hucie Mińskiej. Dziewczyny zaprezentowały utwory: "Gdy drogi pomyli los zły…" i utwór "Bo tak jest z tymi którzy z Ducha narodzili się…"
Kolejnym wykonawcą były Nutki Jezusa z Parafii Maryi Matki Kościoła w Sulejówku. Dziewczynki zaśpiewały piosenkę "Tchnij moc i miłość i przenikaj życie me" oraz "Będę śpiewał, uwielbiał…"
Następnie Cherubinki z Parafii Świętego Józefa Oblubieńca w Legionowie zaprezentowały dwa utwory: "chce wywyższać imię twe" i "śpiewajcie królowi…" Jako ostatnia przed przerwą zaprezentowała się dziecięca schola z Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hucie Mińskiej.
A teraz chwila przerwy. Ksiądz proboszcz zaprosił wszystkich do kawiarenki urządzonej w salce pod kaplicą. W kawiarence jak w każdej kawiarence można było napić się kawy, herbaty i zjeść coś słodkiego. W tym miejscu szczególne podziękowania należą się firmie Kalinka pana Pastewki za wyroby cukiernicze. Dzieciaki były zachwycone słodkościami. Posiliły się przed kolejnymi zmaganiami. Podczas tej wolnej chwili nie zabrakło prób na placu przy naszym kościele. A opiekunowie przy kawie mieli okazję na wymianę doświadczeń z innymi prowadzącymi.
Zaraz po przerwie jako pierwsza wystąpiła schola dziecięca o bajkowej nazwie Skrzaty z Parafii Chrystusa Króla na Targówku w Warszawie. Dzieci zaśpiewały "wyruszamy na wspaniałą przygodę…" oraz "On moją drogą…"
Teraz przyszła kolej na solistów.
Jako pierwszy wystąpił Bartłomiej Tkaczyk z naszej parafii. Bartek zaprezentował piosenki "Ziarenko" i "Weź do ręki swą gitarę…" Owacje były gromkie, zwłaszcza że to pierwszy reprezentant naszej parafii.
Dalej zaśpiewała Olga Ostrowska z Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hucie Mińskiej. Olga zaprezentowała " Cóż Ci mógł dać Bóg"; "I jakże odwdzięczę się…"
I znów nasi reprezentanci.. Możemy tylko domniemać że nasza parafia leży w samym centrum "zagłębia z talentami".
Pierwszymi występującymi były Małgosia i Magda Masłowskie. Dziewczynki zaśpiewały piosenkę "Zwróćmy ku panu spojrzenia…" i "Choć odszedł w dal…"
Kolejna była Gabrysia Gregorczyk. Gabrysia zaprezentowała piosenki "Zaufaj Panu już dziś…" i "Fale twojej łaski Panie..."
Zaraz potem śpiewała Julia Sawicka, również z naszej parafii. Julka zaśpiewała piosenkę "Jezu ufam Tobie, Jezu kocham Ciebie…"
A teraz już konkurentka nie mniej zdolna jak nasi, Magdalena Karmiłowicz z Parafii Świętego Józefa Oblubieńca w Legionowie. Magda zaśpiewała "Niebiosa deszcz nam spuście…" i piosenkę "Światło…"
Jako ostatnia z solistów była Alicja Majsterek, również nasza reprezentantka. Alicja bardzo żywiołowo wykonała "Aniele", i "Hej pasterzu" ,co spotkało się z gromkimi owacjami.
Kolejną występującą scholą byli SOLI DEO z Parafii Świętego Jana Chrzciciela z Nadmy. Dzieci zaśpiewały "Błogosławiona Jesteś i' "Będę tańczyć przed Tobą…"
Jako ostatni w przeglądzie zaśpiewali gospodarze schola, Fatima Canta. Dzieciaki zaśpiewały dwa utwory " Twoje słowa wciąż wędrują " i "Jeszcze wrócimy do Jerozolimy…".
Owacje były wielkie zwłaszcza, że wiernymi kibicami scholi są rodzice występujących dzieci.
Zakończyła się część konkursowa. Emocje opadły. Teraz tylko czekamy na wyniki ogłoszone przez jury. Proboszcz ponownie zaprosił dzieci i opiekunów na słodkości i ciepłą herbatę.
W oczekiwaniu na werdykt jury czas umilała śpiewem młodzieżowa schola z naszej parafii.
Po burzliwych obradach jury, nadszedł czas na ogłoszenie wyników.
Werdykt jury przedstawiał się następująco:
W kategorii starsza młodzież i dorośli:
 1. Rodzina Mikulskich z Parafii Maryi Matki Kościał w Sulejówku
 2. Schola młodzieżowa z Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hucie Mińskiej
 3. Nie przyznano.
W kategorii dzieci i młodzież do lat 16:
 1. Soli Deo z Parafii Świętego Jana Chrzciciela w Nadmie
 2. Fatima Canta z Parafii Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie
 3. Cherubinki z Parafii Świętego Józefa Oblubieńca w Legionowie
 4. Skrzaty z Parafii Chrystusa Króla na Targówku w Warszawie
wyróżnienie:
 1. Nutki Jezusa z Parafii Maryi Matki Kościoła w Sulejówku
 2. Sudomirski Tobiasz (Soli Deo)
W kategorii soliści:
 1. Alicja Majsterek Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie
 2. Olga Ostrowska Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hucie Mińskiej
 3. Magdalena Karmiłowicz z Parafii Świętego Józefa Oblubieńca w Legionowie
I już po stresie. Nagrody i wyróżnienia wręczone.

I miejsce - Aparat fotograficzny
II miejsce - Radiomagnetofon
III miejsce - Dyktafon cyfrowy
Każdy z uczestników otrzymał album o Ojcu Pio i Matce Bożej Fatimskiej
Wszystkim serdecznie gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów.
Na zakończenie było ognisko, pieczenie kiełbasek i wspólne biesiadowanie. Nikt nie miał ochoty odjeżdżać.
Podziękowania należą się ministrantom i lektorom naszej parafii oraz harcerzom z Katolickiego Stowarzyszenia Harcerstwa " Zawisza" za pomoc. Dziękujemy również firmie BA-HA pana Filipowicza za kiełbaski oraz firmie Kalinka pana Pastewki za wyroby cukiernicze. Przegląd zorganizowany został przy wsparciu finansowym Zarządu Województwa Mazowieckiego.
Serdecznie dziękujemy scholi młodzieżowej z Parafii Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie za zorganizowanie i poprowadzenie przeglądu. Juz dziś zapraszamy na kolejny przegląd za rok.
Zapraszamy do galeri
Renata

Legionowskie Koło Diabetyków zaprasza !

(dod.21.10.2011)

Miło nam poinformować, że nasze Legionowskie Koło Diabetyków działa prężnie organizując spotkania podczas których pogłębiana jest wiedza na temat choroby, omawiane są różne sposoby radzenia sobie z niedogodnościami. Podczas takich spotkań następuje także wymiana doświadczeń pomocnych w życiu codziennym. Nasze Koło to jednak nie tylko spotkania ! Nie chcemy stać na uboczu odsunięci przez technologię ! Korzystając więc z gościnności parafii Matki Bożej Fatimskiej doskonalimy swe umiejętności posługiwania się komputerem, serfowania w internecie, pisania pism itd. A wszystko to podczas kursów komputerowych organizowanych właśnie w tej parafii. Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Legionowo udało nam się w tym roku zorganizować również dwa wyjazdy "w Polskę". Pierwszy wyjazd do pięknej podlaskiej miejscowości Kodeń, gdzie zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej - Królowej Podlasia. Wyjazd odbył się 29 czerwca a udział wzięły w nim 42 osoby. 22 września natomiast, pojechaliśmy (w liczbie osób 48) na Mazury gdzie zwiedziliśmy Świętą Lipkę oraz Gierłoż ze słynnym "Wilczym szańcem". W tym miejscu pragniemy złożyć serdeczne wyrazy podziękowania Urzędowi Miasta Legionowo za pomoc w pracy Koła, za sprzęt komputerowy i za wsparcie finansowe. Proboszczowi parafii Matki Bożej Fatimskiej dziękujemy za możliwość doskonalenia swych umiejętności podczas kursu komputerowego oraz za miejsce na stronie parafii, gdzie mogliśmy zamieścić ten tekst oraz galerie zdjęć z naszych wyjazdów. Przypominamy, że siedziba Koła znajduje się w Legionowie przy ulicy Sowińskiego 15 ( Przychodnia Rejonowa Zdrowie ). Zapraszamy!

Barbara

Nasze galerie zdjęć:
Święta Lipka i Gierłoż
Kodeń

List z Ekwadoru

(dod.21.10.2011)

Kilka minut temu, do naszej redakcji trafił mail od księdza Marcina z Ekwadoru. Przypominamy, że ksiądz Marcin mniej - więcej cztery lata temu, wspomagał w pracy duszpasterskiej naszego proboszcza a w połowie września odwiedził nas ponownie i opowiadał o specyfice pracy misyjnej w tak dla nas egzotycznym kraju jak Ekwador. Zapraszamy do przeczytania listu i obejrzenia galerii zdjęć nadesłanych przez księdza Marcina !


Mocache, dn. 20.10.2011

Drogi Księże Proboszczu!
Drodzy Parafianie!

Już ponad miesiąc minął, od kiedy gościłem w Waszej parafii, dzieląc się doświadczeniami pracy misyjnej w Ekwadorze. W najbliższą niedzielę rozpoczyna się Tydzień Misyjny - czas szczególnej modlitwy w intencji misji i misjonarzy. Postanowiłem z tej okazji napisać kilka słów... ale to nie jedyny powód. Przynaglany jestem wdzięcznością, że poraz kolejny tak życzliwie przyjęliście mnie w Waszej Parafii i wsparli swoimi ofiarami. Niedługo po wizycie u Was wyruszyłem do Ekwadoru z walizkami pełnymi różnych prezentów dla moich parafian oraz kolegów - misjonarzy z Polski, którzy jak zwykle czekali na lotnisku. Podróż przebiegła bardzo dobrze, jedynie na samej już mecie celnicy ekwadorscy przyczepili się do przewożonej kiełbasy, golonki i boczku. I zabraliby pewnie wszystkie te smakołyki, gdyby nie moje błagania i prośby, prawie ze łzami w oczach i na kolanach. W końcu udało się. I radości było wiele. Po czasie kiedy kilka miesięcy żywi się ekwadorską kuchnią, mały kęs kiełbasy jest na wagę złota. Radości wiele miały też dzieci z grup parafialnych, bo polskie cukierki są najlepsze na świecie :-) Po kilku dniach powitań wszystko wróciło do normy. Obowiązków jest teraz dużo. Rok katechetyczny i szkolny dobiega końca (wakacje zaczynają się tu w styczniu). Mamy teraz okres pierwszych komunii i bierzmowania. W kościele głównym pierwsza komunia odbędzie się 20 listopada, a bierzmowanie 8 stycznia. Natomiast w kaplicach dojazdowych (a jest ich 40) już 4 października celebrowałem pierwszą komunię świętą, gdzie przystąpiło 18 dzieci. W sumie do I komunii przystąpi w tym roku około 600 dzieci, a do bierzmowania 450 młodzieży. Pogoda póki co sprzyja. Upał jest umiarkowany. W dzień temperatury wahają się od 28 do 34 stopni, a w nocy od 20 do 24. Jest to pora sucha, a więc wilgoć nie jest tak uciążliwa. Pierwsze deszcze powinny spaść dopiero za jakieś dwa miesiące. 12 października mieliśmy tu fiestę, z racji święta Montuvio. To taki Dzień Kowboja. Ponieważ na terenie parafii jest kilka gospodarstw, gdzie hoduje się krowy i konie, tradycje te są żywe, a parady kowbojów imponujące. Przesyłam kilka zdjęć. Ostatnio otrzymałem informację, że dzwon do naszego kościoła jest już gotowy i niebawem wyruszy w podróż statkiem do Ekwadoru. Dzielę się z Wami tą wiadomością, ponieważ i Wy macie niemały udział w zakupie i sprowadzeniu tego dzwonu. Na zakończenie zapewniam o swojej modlitwie. Mam nadzięję, że niebawem znów się spotkamy. Życzę owocnego przeżycia miesiąca różańca świętego i wielu łask Bożych.

Galeria zdjęć
Serdecznie pozdrawiam
Ks. Marcin Chłopek
Mocache- Ecuador

W październiku mija 5 lat działalności naszej parafialnej scholi.

(dod.16.10.2011)

W lipcu 2006 roku proboszczem naszej parafii został Ksiądz Tomasz Chciałowski. Z jego inicjatywy niedługo potem powstała schola. Na początku były to cztery osoby śpiewające przy akompaniamencie Pani Eli grającej na gitarze... czytaj wiecej






Warsztaty twórcze w Sulejówku

(dod.16.10.2011)

W dniach 15 i 16 października parafialna schola "Fatima Canta " wyjechała na warsztaty twórcze do Domu Rekolekcyjnego Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego w Sulejówku... czytaj więcej

Prace, prace i wciąż prace

(dod.16.10.2011)

Ostatnimi dniami wykonano wiele różnych prac. Zakończyliśmy tynkowanie wnętrza świątyni.
W pobliżu świetlicy stanął budynek gospodarczy. W samej świetlicy natomiast, oraz w salce komputerowej ułożono nową posadzkę, pomalowano ściany i wykonano jeszcze kilka innych prac. Na zewnątrz kościoła, brygada elektryków kończy montaż okablowania potrzebnego do iluminacji świątyni lampami LED. Montaż samych lamp planujemy na przełomie października i listopada. Wokół kaplicy oraz przy krzyżu (od strony ulicy Obrońców Lwowa) dokonano wymiany kostki. Na całym terenie natomiast powstało wiele nowych klombów, kwietników, kaskad itp. Posadzono również całkiem sporą ilość nowych krzewów i kwiatów, a niektóre z tych co już były, zostały przesadzone w inne miejsce.

I Przegląd Piosenki Religijnej

(dod.16.10.2011)

Zapraszamy już w najbliższą sobotę od godziny 10:00.

"Różaniec dla dzieci"

(dod.12.10.2011)

Jak co roku w miesiącu październiku w naszej parafii odbywa się nabożeństwo różańcowe. W poniedziałki, środy i piątki spotkania o 16:45 skierowane są szczególnie do dzieci.
Wspólnie z ks.proboszczem najmłodsi gorliwie modlą się na różańcach do Jezusa Chrystusa za pośrednictwem Najświętszej Panienki. Dzieci z wielką radością uczestniczą w odmawianiu różańca, część recytując a część śpiewając. Poprzez odmawianie różańca, a przez to ciągłą konfrontację z życiem Chrystusa, mamy wielką szansę zmiany swojego życia na lepsze, doskonalsze, na życie Boże.
Jan Paweł II, nazywany "Papieżem różańca" zachęca nas w swym nauczaniu do tej modlitwy.
Zachęcamy wszystkich do jeszcze liczniejszego uczestnictwa w naszych wspólnych nabożeństwach różańcowych.

Tajemnice różańca:

Radosne
(odmawiane w poniedziałki i soboty)
Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny
Nawiedzenie św. Elżbiety
Narodziny Jezusa
Ofiarowanie Jezusa w świątyni
Odnalezienie Jezusa



Światła
(odmawiane w czwartki)
Chrzest w Jordanie
Cud w Kanie Galilejskiej
Głoszenie nauki o Królestwie Bożym
Przemienienie na Górze Tabor
Ustanowienie Eucharystii

Bolesne
(odmawiane we wtorki i piątki)
Modlitwa w Ogrójcu
Biczowanie Jezusa
Cierniem Ukoronowanie
Droga Krzyżowa
Śmierć Jezusa




Chwalebne
(odmawiane w środy i niedziele)
Zmartwychwstanie
Wniebowstąpienie
Zesłanie Ducha Świętego
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
Ukoronowanie Maryi na Królową Nieba i Ziemi



Renata

"Bądźmy Razem !"

(dod.02.10.2011)

Dnia 25września 2011 na terenie parafii Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie odbył się kolejny już Piknik Rodzinny. Jak co roku pogoda dopisała, cały dzień mogliśmy cieszyć się słońcem. Od godziny 13:30 parafianie mogli wziąć udział w licznych rozrywkach. Największym powodzeniem ciieszyło się malowanie twarzy, co zaowocowało wszelkiej maści kotami, wróżkami i superbohaterami widniejącymi na buziach uśmiechniętych dzieci. Na najmłodszych (i nie tylko) czekały także "dmuchańce", nauka strzelania z łuku czy możliwość przejażdżki konnej pod czujnym okiem instruktora. Starsze dzieci, młodzież i dorośli mogli wziąć udział w rozgrywkach turnieju piłki nożnej w trzech kategoriach: podstawówka, gimnazjum, liceum oraz starsi. Na zakończenie rozgrywek zwycięzcy otrzymali puchary wręczone przez Sekretarz Urzędu Miasta Legionowo, Panią Danutę Szczepanik. Godnym pochwały jest fakt, że w kategorii gimnazjum, drużyna naszych ministrantów zajęła pierwsze miejsce. Wszyscy parafianie mogli popatrzeć i posłuchać grup wokalno-tanecznych. które licznie przybyły na piknik. Poza rodzimą scholą dziecięcą Fatima Canta, na scenie zaprezentowali się:
- zespół emerytów i rencistów "Erin"
- zespół "Młodzi 50+" ze Stanisławowa Drugiego
- dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jadwisinie
- młodzież Teatru Muzycznego "Nikt mnie nie chce"
Ostatnim występem muzycznym pikniku, był recital Ewy Błoch, niewidomej pisenkarki znanej z programu "Mam Talent" emitowanego w stacji TVN. Każdy z występów zgromadził przed sceną dużą ilość zainteresowanych muzyką gości. W międzyczasie głodni i spragnieni mogli posilić się pyszną wojskową grochówką, słodką bułką czy ciastkiem lub własnoręcznie upieczoną nad ogniskiem kiełbaską. Na rozgrzanie można było napić się kawy lub herbaty. W stoiskach reprezentowanych przez Służbę Zdrowia można było wykonać podstawowe badania lekarskie. Pieniądze ze sprzedaży jedzenia i napojów przeznaczone zostały na budowę naszego kościoła. Piknik zakończył się o godzinie 19:00, nie był to jednak jeszcze koniec atrakcji tego dnia ! Po Mszy Świętej odbyła się bowiem pierwsza potańcówka. Górny parking zaadoptowany został na parkiet taneczny, dla zmęczonych zaś ustawiono stoły i krzesła, gdzie mogli odpocząć i popatrzeć na tańczących. Zabawa przy muzyce cieszyła się powodzeniem wszystkich grup wiekowych. Mamy nadzieję, że od teraz wejdzie ona na stałe do programu naszych pikników.
Dziękujemy parafii Matki Bożej Fatimskiej oraz Legionowskiemu Stowarzyszeniu AMICUS za wspaniały czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi. Dziękujemy za kolejny udany Piknik Rodzinny pod hasłem "Bądźmy Razem"
Zapraszamy do Galerii zdjęć
Monika

Wróciliśmy z pielgrzymki na Litwę, Białoruś i do Rosji

(dod.02.10.2011)

Rankiem 14 września 2011 roku grupa pielgrzymów z księdzem Tomaszem Chciałowskim proboszczem parafii Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie, wyruszyła autokarem w kierunku Wilna. Naszą podróż rozpoczęliśmy modlitwą oraz śpiewem. Około godziny 14:00 dotarliśmy do Wilna, pięknego miasta położonego na siedmiu wzgórzach. Zwiedzanie zaczęliśmy od Archikatedry Wileńskiej pw Św. Stanisława, która obfituje w szereg cennych kaplic, jedną z nich jest barokowa kaplica królewska. W podziemiach katedry w mauzoleum królewskim spoczywają zwłoki Aleksandra Jagiellończyka, Elżbiety z Habsburgów, Barbary Radziwiłłówny oraz serce Władysława IV Wazy. Z katedry udaliśmy się do kościoła św. Jana, a następnie podziwialiśmy zespół zabudowań Uniwersytetu Wileńskiego, na którym studiował Adam Mickiewicz i wielu innych znanych filomatów i filaretów. Zwiedziliśmy Cerkiew Św. Ducha, która różni się od innych tym, że posiada wnętrze w stylu barokowym i rokokowy ikonostas. O godzinie 17:00 ks. Proboszcz w koncelebrze z ks. Prałatem z parafii Nawrócenia Św. Pawła Apostoła w Warszawie odprawili Mszę Świętą w Kaplicy Ostrobramskiej. W kaplicy tej znajduje się obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej, której zanieśliśmy intencje nasze, jak również te które zostały nam powierzone. Po Mszy Św. udaliśmy się na Cmentarz na Rossie. Znajduje się tu wiele grobów Polaków zasłużonych dla kultury i nauki , księży oraz żołnierzy, którzy polegli w walkach o Wilno. Między innymi pochowana jest tu Maria Piłsudska a u jej stóp w urnie złożone jest serce Marszałka Piłsudskiego. Pełni wrażeń udaliśmy się na kolację i nocleg do hotelu. Drugiego dnia po śniadaniu pojechaliśmy do Kościoła pw Św. Piotra i Pawła na Antokolu. Ta piękna barokowa świątynia charakteryzuje się bielą ścian oraz rzeźbami stiukowymi wykonanymi przez włoskich mistrzów. Kolejnym etapem naszej pielgrzymki był przejazd do Białorusi i zwiedzanie Nowogródka, miasta w którym urodził się i mieszkał Adam Mickiewicz. Pani przewodnik oprowadzając nas po komnatach Muzeum Adama Mickiewicza podzieliła się historią jego życia oraz twórczością recytując niektóre fragmenty z jego utworów. Nieopodal muzeum podziwialiśmy pomnik naszego wieszcza, a przed górą zamkową, na której pozostały tylko ruiny Zamku Mendoga z XI w, usypany kopiec Mickiewicza - jedyny na Białorusi dedykowany człowiekowi. Ks. Proboszcz wraz z ks. Prałatem odprawił Mszę Św. w kościele pw Św. Michała Archanioła w Nowogródku, w której oprócz naszej grupy uczestniczyli również mieszkańcy tego miasta. Wieczorem dotarliśmy na nocleg i kolację do hotelu "Lesnoje Ozero". Kolejny dzień rozpoczęliśmy śniadaniem a po nim ruszyliśmy w drogę do Smoleńska. Pomimo długiej podróży nie odczuliśmy zmęczenia. Modląc się i śpiewając podziwialiśmy białoruski krajobraz, pięknie zadbane wioski i miasteczka wywarły na nas ogromne wrażenie. Ks Prałat podzielił się z nami wspomnieniami z misji na których przebywał przez wiele lat. Dotarliśmy do Rosji. W Smoleńsku czekała na nas pani przewodnik, z którą udaliśmy się do Cerkwi- Sobór Zaśnięcia N.M.P mieszczącej się na wzgórzu, której całe wnętrze jest ozdobione złotem. Następnie udaliśmy się na starówkę, po drodze mijając park a w nim przeróżne rzeźby i pomniki . W samym centrum miasta znajduje się plac Lenina, mieszczący się przy nim jego pomnik i uczelnia im. Lenina. Późnym popołudniem dotarliśmy na miejsce katastrofy w Smoleńsku. W ciszy i zadumie zapaliliśmy znicze w miejscu upamiętniającym katastrofę z dnia 10 kwietnia 2010 roku. Wspólnie modliliśmy się w intencji ofiar i ich rodzin. Niestety odczuliśmy, iż Polacy nie są tu mile widziani. Po długim dniu podróży dotarliśmy na kolację i nocleg do hotelu. Czwartego dnia po śniadaniu udaliśmy się do Lasu Katyńskiego w którym znajduje się Polski Cmentarz Wojenny, miejsce mordu tak wielu polskich oficerów. Pierwsze kroki skierowaliśmy do muzeum , które poświęcone jest wyłącznie pamięci poległych Rosjan. Lokalni przewodnicy przekazują niewiele informacji na temat zamordowanych tam polaków. Idąc aleją w kierunku cmentarza , myślę że każdego z nas pielgrzymów dotknęło niespotykane dotąd nieprzyjemne uczucie. Na miejscu ujrzeliśmy doły przykryte betonowymi płytami w których wcześniej leżały ciała, mur na którym znajdują się tabliczki z nazwiskami zamordowanych, zbiorowe mogiły oficerów oraz groby dwóch generałów. Przy ołtarzu polowym ks. Proboszcz w koncelebrze z ks. Prałatem odprawił Mszę Św. wspólnie z nami modląc się za poległych. Resztę dnia spędziliśmy na podróży do Białorusi , dotarliśmy do miasta Baranowice, w którym mieliśmy zapewniony nocleg i oczywiście ciepłą kolację. Przyszedł czas na powrót do domu, po śniadaniu ruszyliśmy w kierunku Polski. Po przekroczeniu granicy Białorusko-Polskiej pojechaliśmy do Świętej Wody w której znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej a przy nim Góra Krzyży zwana też Górą Bożego Miłosierdzia z Jubileuszowym Krzyżem Pielgrzymów. W odprawionej Mszy Św, dziękowaliśmy Matce Bożej Bolesnej za dane nam łaski i opiekę w czasie trwania pielgrzymki oraz szczęśliwy powrót. Po Mszy Sw. Kustosz Sanktuarium ks. Alfred Butwiłowski w skrócie opowiedział nam historię powstania Świętej Wody , następnie w źródełku napełniliśmy butelki wodą , która jak mówi legenda ma moc uzdrawiającą a na Górze Krzyży pozostawiliśmy Krzyż upamiętniający naszą tam obecność. Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę, dotarliśmy szczęśliwie do Legionowa ok. godziny 19:30. W czasie trwania całej pielgrzymki była miła rodzinna atmosfera, doświadczeni kierowcy, profesjonalna pani pilot, i niezastąpiony ks. Tomasz który czuwał nad wszystkim.
Serdecznie dziękujemy księdzu Tomaszowi Chciałowskiemu, który był inicjatorem pielgrzymki do miejsc, które są ważne dla nas, Polaków a indywidualny wyjazd do Smoleńska i Katynia praktycznie niemożliwy. W tym miejscu podziękowania kierujemy również organizatorom, czyli parafii Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie oraz Legionowskiemu Stowarzyszeniu AMICUS Wspomnienia i wrażenia na pewno długo pozostaną w naszej pamięci .
Zapraszamy do obejrzenia obszernej galerii zdjęć
Gabriela

Jak wakacje, to tylko z parafią Matki Bożej Fatimskiej

(dod.02.10.2011)

I z Legionowskim Stowarzyszeniem AMICUS należałoby dodać.
Jak co roku, dzieci z naszej parafii wyruszyły wraz z księdzem proboszczem - organizatorem kolonii oraz opiekunami na letni wypoczynek na północ naszego kraju. W tym roku zwiedzaliśmy okolice Augustowa, ale wybraliśmy się też na jednodniową wycieczkę do Wilna. W drodze na Mazury zwiedziliśmy Świętą Lipkę oraz "Wilczy Szaniec" w Gierłoży. Mieliśmy tam możliwość zobaczenia od środka bunkrów budowanych podczas II wojny światowej, które w pewnym okresie wojny były główną kwaterą Adolfa Hitlera. Dużą radość wzbudziłą u dzieci możliwość wykąpania się w jeziorze znajdującvym się zaledwie parę kroków od naszego ośrodka. Gry w piłkę, badmingtona czy w karty, to tylko nieliczne możliwości spędzenia wolnego czasu. W pobliskich Sejnach zwiedziliśmy Klasztor Konwentu Zakonu Dominikanów. Świątynia ta wzniesiona została przez braci zakonnych w latach 1610-1619. Udaliśmy się również na wycieczkę do Wilna gdzie zwiedziliśmy między innymi Cerkiew Prawosławną, Celę Konrada oraz Ostrą Bramę. Ostra Brama wzniesiona została w latach 1503-1514 wraz z przylegającym do niej fragmentem muru obronnego stanowi jedyną dzisiaj pozostałość dawnych fortyfikacji miejskich. Od strony wewnętrznej Bramy znajduje się klasycystyczna, zbudowana w 1829 roku kaplica Ostrobramska z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej (Matki Bożej Miłosierdzia) Odwiedziliśmy także Cmentarz na Rossie, gdize pochowano wielu Polaków między innymi matkę Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jego serce.
Niewątpliwie atrakcją była również wizyta w Aqua Parku w Druskiennikach. Liczne zjeżdżalnie, baseny, wanny z hydromasażem czyli jacuzzi były powodem uśmiechu, który gościł na twarzach dzieci przez cały czas. Wybraliśmy się również w rejs statkiem po jeziorze Wigry, widzieliśmy pobliski klasztor. Mieliśmy też możliwość podróżowania kolejką wąskotorową po Parku Krajobrazowym. Kolejka zatrzymywała się co jakiś czas, bysmy mogli nasycić wzrok pięknem przyrody.
Po kilku dniach wszyscy powróciliśmy szczęśliwi i wypoczęci już marząc o kolejnych koloniach !
Dziękujemy parafii Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie oraz Legionowskiemu Stowarzyszeniu AMICUS za organizację kolonii.
Do obejrzenia ponad 100 zdjęć ! Zapraszamy !
Marta

Wycieczka do Lichenia

(dod.22.09.2011)

14 września tego roku, duża grupa seniorów, rencistów i emerytów - mieszkanców Legionowa pojechała na wycieczkę do Lichenia. Wyjazd zorganizowała parafia Matki Bożej Fatimskiej oraz Legionowskie Stowarzyszenie AMICUS przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Legionowo. Wyjazd nastąpił wczesnym rankiem około godziny 6:00, by jak najwcześniej przybyć do celu i oczywiście jak najwięcej zobaczyć. Uczestnicy zwiedzili między innymi: Bazylikę Matki Bożej Bolesnej, kościół Świętej Doroty, Golgotę oraz muzeum Jana Pawła II, gdzie poznali historię tego miejsca. Około południa wzięli również udział we Mszy Świętej. Szczęśliwi, pełni radości i wrażeń wszyscy wrócili do Legionowa w godzinach wieczornych.

Zaproszenie na Piknik Rodzinny

(dod.19.09.2011)

Przegląd piosenki religijnej "Rozśpiewana Fatima"

(dod.04.09.2011)

Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie oraz młodzieżowa schola parafialna "Wniebowzięci" pragnie zaprosić schole, zespoły parafialne oraz solistów na
I Przegląd Piosenki Religijnej "Rozśpiewana Fatima"
Motywem przewodnim Przeglądu są słowa Jana Pawła II "Służyć Chrystusowi to wolność"
Przegląd odbędzie się w dniu 22.10.2011 roku na terenie Parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Legionowie przy ulicy Orląt Lwowskich 8
Regulamin
Karta zgłoszeniowa
Dane osobowe

Kartę uczestnictwa oraz wypełniony druk zgody na przetwarzanie danych osobowych proszę przesłać na adres przeglad.mbfatimska@gmail.com lub dostarczyć bezpośrednio do kancelarii parafialnej.

Bliższe informacje w Regulaminie Przeglądu oraz u organizatorów:
Ks. Tomasz Chciałowski tel. 692 480 148
Marta Kwaśniewska tel. 506 142 564
Łukasz Ruszczyk tel. 518 113 825
Serdecznie zapraszamy!

Kolonie we Włoszech

(dod.28.08.2011)

Kończąc temat kolonii we Włoszech pragniemy poinformować, że na naszym serwerze pojawiły się cztery, krótkie filmiki. Zobaczmy jak wypoczywały nasze dzieci ;-)
Filmy

Wspomnienia Magdy z kolonii we Włoszech

(dod.25.08.2011)

Ponad dwa tygodnie temu, do naszej redakcji "przyszedł" mail ze wspomnieniami jednej z uczestniczek kolonii. Bijemy się w piersi z powodu karygodnego :-) opóźnienia w opublikowaniu tychże. Opóźnienie to powstało zapewne z powodu sezonu urlopowego, tudzież okropnych burz przechodzących ostatnimi dniami nad Legionowem i wieloma innymi, równie ważkimi a nie wymienionymi tu czynnikami :-) Prosimy o wybaczenie i zapraszamy do przeczytania wspomnień Magdy !

Wspomnienia z kolonii we Włoszech

(dod.02.08.2011)

Jak co roku dzieci z naszej parafii mogły wypoczywać w atrakcyjnych miejscach Europy. W ubiegłym roku uczestniczyły w wyjeździe na Węgry nad Balaton zwiedzając min. Budapeszt, Bratysławę i Wiedeń. W tym roku kierunek wakacyjnego odpoczynku został wybrany na Włochy. W dniach od 4 do 12 lipca grupa 52 dzieci wraz z opiekunami:z księdzem Tomaszem Chciałowskim naszym proboszczem i organizatorem wyjazdu, panią Anitą Rodak, panią Magdaleną Groszyk i panem Łukaszem Ruszczykiem uczestniczyło w niezapomnianym letnim wyjeździe do włoskiej ziemi. W czasie wyjazdu dzieci zwiedziły wiele ciekawych miejsc nabywając umiejętność poznawania nowych okolic jak również poznając ich historię np. Wenecję, Padwę, Rawennę, Rimini i San Marino. W Wenecji dzieci płynęły statkiem podziwiając piękną panoramę miasta. Zwiedziły Bazylikę Św. Marka z urokliwymi mozaikami, Plac Św. Marka, Most Westchnień i wiele innych zabytków. Dużym zainteresowaniem cieszyli się gondolierzy i ich gondole. W Padwie, uczestnicy wyjazdu zapoznali się z postacią Św. Antoniego i zwiedzili Bazylikę nawiedzając grób i relikwie Świętego patrona rzeczy i osób zaginionych. Pod wielkim wrażeniem wszyscy byli w San Marino - miasta - państwa, najstarszej republiki pochodzącej z początków IV w.n.e. Malownicze uliczki z barwnymi małymi sklepikami. Ze szczytu góry na której jest zbudowane miasto i osadzony zamek można było podziwiać piękną panoramę. Rawenna to oczywiście miejsce pochówku Dantego i Świątyń z różnobarwnymi mozaikami. W czasie pobytu nad Adriatykiem nie mogło również zabraknąć wielu uciech i wspaniałych wrażeń korzystając z różnych parków rozrywki. Dzieci były w Mirabilandi gdzie mogły korzystać z wielu kolejek wodnych i naziemnych. Niektóre jadą ponoć z prędkością 120 km/h. W parku "Włochy w Miniaturze", dzieci na gigantycznej makiecie Włoch zobaczyły wszystkie cenniejsze zabytki tego państwa jak i całego świata w odpowiedniej skali. Jeździły pociągi, startowały i lądowały samoloty, jeździły samochody i płynęły rzeki tak jak w rzeczywistości, a to tylko miniatura. W tym parku dzieci korzystały z bitwy wodnej, płynęły gondolami a na specjalnym torze wodnym miały możliwość płynięcia na kłodzie drzewa. To nie wszystkie jeszcze wrażenia, były obowiązkowe kąpiele morskie, opalanie ( tem.34 C w cieniu a wody w morzu 25 C) i jeden cały dzień spędzony w Parku Wodnej Rozrywki ATLANTA z masą zjeżdżalni i basenów. Niektórzy ponoć mieli już dość słońca bo bardzo się spalili. Wszystkie te wrażenia na długo pozostaną w pamięci dzieci i opiekunów. Niektóre dzieci już żyją planami na przyszły rok i zastanawiają się gdzie tym razem zostanie zorganizowany letni wyjazd. Już w sierpniu wiele dzieci wyjedzie na kolejny odpoczynek, tym razem w okolice Augustowa zwiedzając Św. Lipkę, Wilczy Szaniec, klasztor w Wigrach i Wilno. Do zobaczenia na wakacyjnym szlaku w galerii naszych zdjęć.

To było krótkie podsumowanie letniego wypoczynku naszych dzieci we Włoszech. A może sami zainteresowani (czyli dzieci) napiszą kilka słów wspomnień z tego wspaniałego wyjazdu? Czekamy na relacje "z pierwszej ręki". Obiecujemy opublikować wszystkie Wasze opowieści. Relacje nadsyłacie drogą mailow'ą na adres admin@fatimska.nazwa.pl
A teraz zapraszamy do galerii zdjęć

Zaproszenie na Kursy Muzyki Liturgicznej

(dod.22.07.2011)

Siostry Uczennice Boskiego Mistrza i Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie zapraszają na kursy Muzyki Liturgicznej. Od tego roku będą się one odbywały w ramach Centrum Liturgiczno-Biblijnego PWTW.
Czytaj dalej
Plakat

Piknik Rodzinny

(dod.10.07.2011)

26 czerwca bawiliśmy się podczas kolejnego już Pikniku Rodzinnego zorganizowanego jak zawsze przez Legionowskie Stowarzyszenie AMICUS oraz naszą parafię. Można powiedzeć, że tradycyjnie już, piknik "przedwakacyjny" rozpoczął się krótką modlitwą i poświęceniem rowerów oraz innych jednośladów a potem kilkukilometrowym rajdem obrzeżami Legionowa. Podczas, gdy ksiądz proboszcz wraz z "rajdowcami" pokonywali kolejne kilometry trasy, na terenie przykościelnym trwały gorączkowe prace związane z przygotowaniem wszystkich atrakcji, z których mieli korzystać wszyscy bawiący się podczas naszego pikniku. Rozstawiano więc stoiska gastronomiczne z posiłkami gorącymi, stoiska ze słodkim pieczywem i ciastkami oraz kawą, tuż obok pod dużym, białym namiotem żołnierze wydawali gorącą grochówkę. Przed świetlicą parafialną ustawili się przedstawiciele Policji ze swymi samochodami i motocyklami. Długo, by pisać o tym co można było zobaczyć podczas pikniku. Najlepiej przyjść i samemu/samej wziąć udział w naszej wspólnej zabawie. A następny piknik już jesienią. Zapraszamy !


O naszym pikniku piszą:
Tygodnik "Idziemy" numer 27
"Piknik rodzinny w Legionowie"
Poświęceniem rowerów i minirajdem rozpoczął się coroczny piknik rodzinny "W zdrowym ciele zdrowy duch" w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie. Ponad 200 rowerzystów w różnym wieku pokonało 26 czerwca dystans ośmiu kilometrów, by promować sport i aktywny tryb życia. - Piknik to świetna okazja do integracji, prostego bycia razem z rodziną i sąsiadami - mówi ks. Tomasz Chciałowski, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej i organizator. - Dzięki takim spotkaniom odchodzimy od utartego schematu niedzieli spędzanej przed telewizorem albo w supermarkecie./IWO


Tygodnik "Gazeta Miejscowa" numer 26/506
"Tajemnica fatimskiego sukcesu"
Peleton, który w niedzielę przejechał ulicami Legionowa, z pewnością nie należał do najszybszych. Bez wątpienia był za to ponadprzeciętnie chroniony. Oprócz policjantów i lekarzy nad uczestnikami pikniku rodzinnego w parafii Matki Bożej Fatimskiej oraz ich rowerami czuwały przecież siły o niebo potężniejsze. - Chodzi nam o to, aby po zwyczajowym święceniu rowerów po prostu się nimi przejechać. Jadąc powoli, możemy rozmawiać, lepiej się poznać. To także swego rodzaju rozpoczęcie sezonu i próba zachęcenia ludzi do prowadzenia aktywnego trybu życia - mówi ks. Tomasz Chciałowski, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej. Kolejny rok z rzędu przychodzi to charyzmatycznemu kapłanowi bez większego trudu. Inna sprawa, że parafianie, ale i wierni z innych części miasta chętnie odwiedzają świątynię nie tylko przy okazji imprez, organizowanych przez jej gospodarza. - Przychodzi tu dużo znajomych ludzi, biorą swoje rodziny, wspólnie modlą się i odpoczywają. Sprzyja temu miła atmosfera i przesympatyczny ksiądz, nie tylko jako kapłan, ale też jako zwykły człowiek. Ma bardzo fajne pomysły na spędzanie wolnego czasu - uważa Beata Wilgucka. Niedzielne słońce, co podczas parafialnych pikników jest regułą, nie zawiodło. A ponieważ atrakcji dla ducha i ciała też było pod dostatkiem, czas ten, jak zwykle, nie okazał się stracony. Zwłaszcza że zjadając za symboliczne "co łaska" smaczny posiłek, wpierało się zarazem prace wykończeniowe przy nowym kościele. Co się tyczy budowy należącej do niego wspólnoty, ksiądz Chciałowski robi to od dawna. Metody są różne, ale zawsze ciekawe: i dla wiernych, u których wiara dopiero kiełkuje, i dla tych, którym dawno już zakwitła. - Staramy się, jak tylko możemy, w różny sposób. Teraz pomaleńku będziemy usprawniać to, co do tej pory udało się zrobić. Bo pewnie części osób już to spowszedniało i się do tego przyzwyczaiły - mówi proboszcz. Na szczęście akurat tego typu przyzwyczajenia zwykle wychodzą ludziom na zdrowie. W końcu człowiek to istota stadna i nic tak dobrze na niego nie wpływa, jak właściwe towarzystwo. I w peletonie, i w świątyni.Wonder
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Dzieci pierwszokomunijne pojechały do Lichenia

(dod.03.07.2011)

10 czerwca, dzieci, które nie tak dawno przyjmowały Sakrament Pierwszej Komunii Świętej, wraz z opiekunami wzięły udział (pod duchową opieką księdza proboszcza) w pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu. Dzieci w strojach liturgicznych wzięły udział we Mszy Świętej w Bazylice. Podczas Mszy, dziękowaliśmy Bogu i Maryi, za dar Pierwszej Komunii Świętej. Potem, do godziny 15:00 mieliśmy czas wolny, kto chciał, mógł spożyć posiłek lub dokonać zakupu pamiątek. Punktualnie o 15:00 zebraliśmy się w umówionym punkcie (czyli pod wieżą widokową). Z tejże wieży, podziwialiśmy panoramę Lichenia a potem, pod przewodnictwem księdza Tomasza, zwiedziliśmy Sanktuarium . Przed odjazdem, nabraliśmy jeszcze wody z cudownego źródełka, oraz zwiedziliśmy pokoje papieskie. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Lesie Grąblińskim, gdzie Matka Boża objawiła się Mikołajowi Sikatce. Późnym wieczorem, zmęczeni, ale umocnieni na duchu wróciliśmy do domów ;-)

Galeria zdjęć.

Schola Fatima Canta rozpoczyna wakacje

(dod.26.06.2011)

Rozpoczynają się wakacje a wraz z nimi, tak jak co roku, niedzielne Msze Święte o godzinie 11:00 (te, tak zwane dziecięce) odprawiane będą bez towarzystwa naszej scholi. Przez dwa miesiące nie będziemy słuchać naszych "skowronków", nie będziemy oglądać ich uśmiechniętych buź i machających rączek. Nam, dorosłym jest trochę smutno, ale dzieciaki pewnie się cieszą, tak można wnioskować z listu, który niedawno napłynął do naszej "redakcji". Oto on.

"20 czerwca spotkaliśmy się na ostatniej przed wakacyjną przerwą, próbie. Jak co roku, okres wspólnego śpiewu zakończyliśmy tak zwanym "luźnym" spotkaniem, były gry, były zabawy i było ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. W tym roku niestety jedna "sprawa organizacyjna" nam się nie udała. Pogoda ! Co kilka minut padał deszcz. Ale my tak łatwo się nie poddajemy ! Deszcz, deszczem ! A my i tak upieczemy i zjemy kiełbaski. A wszystko to okrasimy śpiewem i dobrym humorem ! Przed nami jeszcze tylko wspólne śpiewanie podczas uroczystości Bożego Ciała i już ! Wakacje ! Ponownie całą grupą zaśpiewamy podczas Mszy Świętej w dniu 4 września. Do zobaczenia we wrześniu ! Pa, pa !
Aha ! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć zrobionych przez pana Andrzeja Toporowicza"
Galeria zdjęć

Sakrament Pierwszej Komunii Świętej

(dod.16.06.2011)

5 czerwca tego roku był wyjątkowym i jednym z najpiękniejszych dni w życiu wielu naszych najmłodszych parafian. Do Sakramentu Pierwszej Komunii Świętej przystąpiło osiemdziesięcioro ośmioro dzieci. Z tego też względu Komunia odbyła sie podczas dwóch uroczystych Mszy Świętych. Część dzieci przyjęła Komunię podczas mszy o godzinie 10:45 a druga część o godzinie 12:30. Msze Święte odprawił ksiądz proboszcz Tomasz Chciałowski, który podczas homilii w bardzo pomysłowy sposób, zwrócił uwagę dzieci na przyzwyczajenia i grzechy czyniące naszą drogę do Boga coraz bardziej krętą i zawiłą. Po każdej Mszy Świętej, dzieci z księdzem na czele, wychodziły przed świątynię, by po chwili pozwolić poszybować w przestworza balonowi w kształcie psa, który podczas mszy obrazował właśnie, jak to grzechy nie pozwalają nam zbliżyć się do nieba. A tak nawiasem mówiąc teraz już wiemy (dzięki dzieciom oczywiście), że ten piesek występuje w filmach i wabi się Clifford ;-)
Galerie zdjęć


Otwarcie placu zabaw na ulicy Grudzie

(dod.14.06.2011)

12 czerwca 2011 roku w Legionowie przy ul. Grudzie, miała miejsce doniosła uroczystość. O godzinie 14:00 Prezydent Miasta Legionowo Pan Roman Smogorzewski w towarzystwie mnóstwa dzieciaków, dokonał otwarcia nowego placu zabaw. Plac powstał dzięki wspólnej inicjatywie Urzędu Miasta Legionowo, Parafii Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie oraz Legionowskiego Stowarzyszenia AMICUS, w akcję budowy włączyli się także mieszkańcy pobliskich posesji, prywatni przedsiębiorcy, a także wiele, wiele innych osób. Bardzo serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy uczestniczyli w trudzie budowy placu zabaw. Placu zabaw na który tak czekały dzieciaki. Zbliżają się wakacje, teraz nasze pociechy będą mogły sympatycznie i bezpiecznie (dzięki monitoringowi miejskiemu) spędzać czas wolny ! Tak jak już napisano wyżej, uroczystego otwarcia dokonał Prezydent naszego miasta, przecięcie wstęgi trwało dłuższą chwilę ze względu na ilość dzieci, które dokonywały tegoż przecięcia. Przed rozpoczęciem całej uroczystości nastąpiła ceremonia poświęcenia nowo wybudowanego placu zabaw. Poświęcenia dokonał jeden z inicjatorów tego przedsięwzięcia, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej, ksiądz Tomasz Chciałowski. Tego dnia wszystkie dzieciaki mogły zupełnie bezpłatnie i bez żadnych ograniczeń czasowych korzystać z tak zwanego "dmuchańca" oraz wziąć udział w zawodach strzeleckich. Dla wyjaśnienia należy dodać, że strzelano z łuków do tarcz. Wszyscy przybyli natomiast, niezależnie od wieku mogli wziąć udział w słodkim poczęstunku, śpiewach, grach i zabawach. Cieszy nas kolejne takie miejsce, które powstało w Legionowie!
Zapraszamy do galerii zdjęć.

Rocznica Pierwszej Komunii Świętej.

(dod.25.05.2011)

Rok temu, grupa około dziewięćdziesięciorga dzieci po raz pierwszy przyjęła do swych serc Jezusa Chrystusa pod postacią Pierwszej Komunii Świętej. Kilka dni temu (22 maja) uroczyście świętowaliśmy rocznicę tego wydarzenia. I tak, jak przed rokiem, tak i teraz odbyły się dwie uroczyste Msze Święte. Obie Msze Święte odprawił proboszcz parafii, ksiądz Tomasz Chciałowski. Za każdym razem dzieci ubrane w białe, świąteczne szaty przywitane zostały przez księdza Tomasza przed wejściem do kościoła. Podczas jednej i drugiej mszy kazanie (poparte jak zawsze przykładami) pokazało, że nasze kroki powinny być zawsze skierowane w stronę Boga. Dzisiaj otrzymaliśmy pokaźną ilość zdjęć wykonanych podczas jednej ze mszy. Za zgodą autora p. Andrzeja Toporowicza publikujemy je w naszej galerii.
Zapraszamy !

Po raz trzeci gościliśmy Małego Anioła.

(dod.23.05.2011)

Już po raz trzeci nasza parafia gościła młodzież z Libanu. Nie było by w tym nic dziwnego biorąc pod uwagę, że do naszego pięknego kraju przyjeżdżają ludzie z najdalszych zakątków świata. My jednak witaliśmy rozśpiewanego "Małego Anioła". Poprzednie dwa razy grupa ta odwiedziła nas w okresie świąt Bożego Narodzenia. Czytaj dalej.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego.
Msza Święta z udzieleniem Sakramentu Bierzmowania.

(dod.18.05.2011)

Długo przygotowywaliśmy się do tego dnia, którego data była wyjątkowa. 14 maja 2011 to nazajutrz 94 rocznicy objawień fatimskich oraz 30 rocznicy zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II. Wczesnym popołudniem na teren naszej Parafii przybył dostojny gość Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser SAC. Czytaj dalej.

Wspomnienia o Janie Pawle II

(dod.10.05.2011)

W niedzielne popołudnie mieliśmy okazję obejrzeć program słowno-muzyczny przygotowany przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 8. Czytaj dalej.

Wspomnienia z uroczystości beatyfikacyjnych

(dod.08.05.2011)

Minął tydzień od dnia, w którym nasz rodak, Ojciec Święty Jan Paweł II ogłoszony został błogosławionym. W uroczystościach beatyfikacyjnych brali również udział przedstawiciele naszej parafii. Zdecydowana większość udała się do Rzymu specjalnie przygotowanym pociągiem, którym podróżowali również księża. Podczas podróży odprawiona została Msza Święta. Były również osoby, które do wiecznego miasta dotarły drogą powietrzną. Udało nam się namówić jedną z parafianek na krótką rozmowę. Jak wyglądała uroczysta Msza Święta, widzieliśmy na ekranach swoich telewizorów. Ale jak to wszystko wyglądało "od środka" ? Posłuchajmy, a raczej poczytajmy, co powiedziała nam jedna z pań. Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie konkursu na największą i najpiękniejszą palmę wielkanocną

(dod.01.05.2011)

1 maja, po Mszy Świętej dla dzieci, poznaliśmy zwycięzców tegorocznego konkursu na największą oraz na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Kilka minut po zakończeniu Mszy Świętej, do kaplicy wszedł ksiądz proboszcz, odmówiliśmy krótką modlitwę i wszyscy wstrzymali oddech. Kto wygra w tym roku ? Czyja palma była największa ? Dzieci miały jeszcze jedną "zagadkę" - jakie są nagrody ? Poprzednimi laty wiedzieliśmy ze znacznym wyprzedzeniem w jaki sposób nagradzane będą pierwsze trzy miejsca. W tym roku ksiądz Tomasz Chciałowski postanowił utrzymać to w tajemnicy. Na szczęście nasz proboszcz ma miękkie serce, nie trzymał zebranych zbyt długo w niepewności. Już po kilku minutach wiedzieliśmy wszystko. Lista zwycięzców przedstawia się następująco:
1 miejsce - Piotr Budek
palma 8,4 m - odebrał nagrodę w postaci "wypasionego" odtwarzacza MP4.
2 miejsce - Aleksandra Toporowicz
palma 7 m - otrzymała z rąk księdza proboszcza internetową kamerę HD z głośnikami
3 miejsce - dzieci z Domu Kultury Stanisławów II
palma 7 m - w nagrodę otrzymały zestaw krótkofalówek.
Były jeszcze dwie nagrody dodatkowe:
Jakub Półgęsek otrzymał radiobudzik za palmę w kształcie drzewa palmowego.
Andrzej Spychaj podręczny kalkulator oraz wspaniały przybornik na biurko wyposażony w zegar, nagrody te otrzymał jako wyraz uznania za to, że bardzo chętnie startuje we wszystkich konkursach organizowanych przez naszą parafię.
Wszyscy uczestnicy tegorocznego konkursu na palmę wielkanocną odebrali z rąk księdza proboszcza okolicznościowe dyplomy uznania.
Nasze serdeczne gratulacje dla wszystkich !
Zapraszamy do galerii zdjęć.

Podsumowanie Drogi Krzyżowej dla dzieci

(dod.01.05.2011)

W środę 29 kwietnia o godzinie 16:45 dzieci biorące udział w cotygodniowej Drodze Krzyżowej przybyły wspólnie z rodzicami i opiekunami do kaplicy, aby odebrać nagrody i pamiątki za systematyczne uczestnictwo w Drodze Krzyżowej.Potwierdzeniem cotygodniowego udziału w Drodze Krzyżowej były obrazki przedstawiające postać Ojca Świętego Jana Pawła II, które zostały złożone z kilku elementów. W drodze losowania wybrano cztery obrazki, których uczestnicy otrzymali nagrody w postaci stacji pogodowej. Dzieci, którym nie udało się znaleźć w czwórce zwycięzców otrzymały nagrody pocieszenia - albumy o Matce Boskiej Fatimskiej oraz Mękę Pańską w Ziemi Świętej. Na zakończenie ceremonii wspólnie odmówiliśmy modlitwę i po błogosławieństwie udaliśmy się do domów.
Zdjęcia dokumentujące tę uroczystość znajdziesz tutaj.

Wielki Tydzień i Wielkanoc

(dod.01.05.2011)

Przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy rozpoczęliśmy Niedzielą Palmową. Mszę Świętą odprawił ksiądz proboszcz rozpoczynając od przeczytania fragmentu Ewangelii opisującego moment wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Potem nastąpił obrzęd poświęcenia gałązek, czyli palm, przyniesionych przez licznie zebranych wiernych. Po tej ceremonii, wszyscy ruszyli do kaplicy, spod kościoła do kaplicy, gdzie nastąpił ciąg dalszy uroczystości. We wtorek i w środę porządkowaliśmy teren przed kościołem i kaplicą. Ponieważ dzień wcześniej ekipy budowlane zdemontowały rusztowania stojące do tej pory w kościele, więc mogliśmy już zabrać się również za przygotowanie naszej nowowznoszonej świątyni do obchodów tych najwspanialszych i najważniejszych świąt w naszej religii. Pracy było bardzo dużo, ale wszystko udało się przygotować tak, jak należy.Wielki Czwartek. Msza Święta upamiętniająca ustanowienie Najświętszego Sakramentu oraz Sakramentu Kapłaństwa. Wielki Piątek był dniem w którym wszyscy wzięliśmy udział w Liturgii Męki Pańskiej wieczorem zaś uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej ulicami naszej parafii. Droga trwała od godziny 21:00 do blisko 23:00. Trasę naszej Drogi zabezpieczali funkcjonariusze Policji oraz Straży Miejskiej, za co serdecznie im dziękujemy. Wielka Sobota 23 kwietnia. W godzinach przedpołudniowych oraz wczesnopopołudniowych spotykaliśmy się w kościele podczas obrządku poświęcenia pokarmów. O godzinie 18:00 tłumnie wzięliśmy udział w Wigilii Paschalnej. Tę Uroczystą Mszę Świętą odprawił ksiądz proboszcz wspólnie z księdzem Jerzym ze Stowarzyszenia Księży Pallotynów a pomagał jak zwykle Diakon Bartłomiej. Najpierw, wszyscy udaliśmy się spod kościoła na plac przed kaplicą, gdzie rozpalono ogień, od którego następnie zapalono świecę paschalną. Z tym ogniem uroczysty orszak na czele z księdzem Tomaszem, księdzem Jerzym oraz Diakonem Barłomiejem i ministrantami, wkroczył do kościoła, gdzie nastąpiła kontynuacja Mszy Świętej. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. O godzinie 6:30, sprzed głównego wejścia do świątyni , wyruszyła uroczysta procesja ulicą Długą, głosząc radosną nowinę i rozpoczynając w ten sposób najważniejszą w Roku Liturgicznym Mszę Święta. Mszę poprowadził ksiądz proboszcz Tomasz Chciałowski wspólnie z księdzem Jerzym ze Stowarzyszenia Księży Pallotynów oraz pomagający w naszej parafii od dwóch lat ksiądz Piotr i oczywiście diakon Bartłomiej. Diakon Bartłomiej, zakończył właśnie praktyki w naszej parafii, a w czerwcu przyjmie święcenia kapłańskie. Podczas Uroczystej Mszy Świętej ponownie mieliśmy możliwość przeżywać Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Świadomość zwycięstwa życia nad śmiercią i radość z tego faktu będzie nam towarzyszyła w codziennym życiu. Będzie nas umacniała w swoich postanowieniach i będzie nam dawała siły do pokonywania wszelkich pułapek i przeciwności, których nie szczędzi nam współczesny świat !
Podczas tych kilku dni wykonano kilkaset zdjęć. Poniżej znajdują się linki do poszczególnych galerii. W galeriach zamieszczono tylko część fotografii, z wiadomych względów - pojemność serwera. Jak wspomniano wyżej, zdjęcia wykonywało bardzo wiele osób ale większość zdjęć w naszych galeriach jest autorstwa: p. Urszuli Kardynał, p. Andrzeja Toporowicza, p. Konrada Olecha, Grzegorza Kozłowskiego, Jakuba Półgęska oraz Ireneusza Półgęska. Zapraszamy do oglądania !
Niedziela Męki Pańskiej
Wielkie porządki
Święcenie pokarmów
Wigilia Paschalna
Msza Święta Rezurekcyjna

ALLELUJA ! CHRYSTUS PAN ZMARTWYCHWSTAŁ !

(dod.24.04.2011)

Alleluja ! Chrystus Pan prawdziwie zmartwychwstał !
Jest to najwspanialsza okazja, by złożyć Wam, drodzy parafianie, najserdeczniejsze życzenia.
Życzę więc, by w Waszych sercach, rodzinach i domach nigdy nie zabrakło miłości i radości, byście potrafili cieszyć się życiem i obcowaniem z bliskimi i byście umieli dzielić się tą radością z innymi. Niechaj zwycięstwo życia nad śmiercią wspomoże Was w pokonywaniu problemów życia codziennego ! Życzę Wam, by Boże błogosławieństwo towarzyszyło Wam na każdym kroku.
Skorzystajcie z tych najważniejszych świąt w religii chrześcijanskiej. Zatrzymajcie się na chwilę w pędzie codziennych życiowych zmagań ! Odejdźcie od telewizorów i komputerów ! Spędźcie ten czas w gronie najbliższych, dzieląc się miłością, uśmiechem i radością ze zmartwychwstania Chrystusa Króla !
Szczęść Boże.
Ksiądz Tomasz Chciałowski
proboszcz Waszej parafii

Niedziela Męki Pańskiej

(dod.17.04.2011)

"Będąc w okolicy Betfage, Chrystus polecił swoim dwóm uczniom, by poszli do pobliskiej wsi i przyprowadzili znajdującego się tam osła. Na pytania, czemu to robią, Jezus kazał im odpowiedzieć: Pan go potrzebuje. Gdy to zrobili, Chrystus dosiadł osiołka i na nim wjechał do Jerozolimy. Lud wyszedł mu na spotkanie, słał pod nogi płaszcze i gałązki i wykrzykiwał: Hosanna! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie. Błogosławione królestwo ojca naszego Dawida, które przychodzi. Hosanna na wysokościach!" Czytaniem tego fragmentu Ewangelii we wszystkich kościołach w Polsce rozpoczyna się Niedziela Męki Pańskiej zwana również Niedzielą Palmową. W naszej parafii wierni zgromadzili się przed głównym wejściem do budowanego właśnie kościoła. Ponieważ każdy przyniósł ze sobą palmę zrobiło się niezwykle kolorowo. Ksiądz proboszcz, przeczytał Ewangelię ze słowami przytoczonymi powyżej a po chwili przeszedł wzdłuż szpaleru dzieci, młodzieży i dorosłych i dokonał poświęcenia palm. Po obrządku poświęcenia, barwna procesja ruszyła w stronę kaplicy, gdzie odprawiono pozostałą część Mszy Świętej. Niedziela Męki Pańskiej otwiera Wielki Tydzień w trakcie, którego w skupieniu i wyciszeniu będziemy się przygotowywać do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Przed nami Triduum Paschalne. Wielki Czwartek z Ostatnią Wieczerzą, Wielki Piątek z Drogą Krzyżową ulicami naszej parafii oraz Wielka Sobota gdy trwać będziemy przy grobie Chrystusa. A w niedzielę o godzinie 6:30 spotkamy się w procesji otwierającej Mszę Świętą Rezurekcyjną ( resurrectio oznacza w języku łacińskim zmartwychwstanie). W naszej parafii, jak co roku Niedziela Palmowa jest też dniem "składania" prac biorących udział w konkursie na największą oraz na najładniejszą palmę wielkanocną. Ogłoszenie wyników konkursu, za dwa tygodnie.
Zapraszamy do galerii fotografii.

Droga Krzyżowa przed kaplicą

(dod.15.04.2011)

W piątek 15 kwietnia była piękna pogoda. I bardzo dobrze, bo właśnie wtedy, po rekolekcjach dla dzieci, wszyscy wyszli z kaplicy, by wziąć udział w Drodze Krzyżowej. Stacje Drogi Krzyżowej ustawione są wzdłuż krętej jak nasze życie dróżki. Idąc od stacji do stacji tą wąską ścieżyną rozważaliśmy poszczególne etapy zbawczej męki Jezusa Chrystusa. W czasie Wielkiego Postu wszystkie piątkowe rozważania czytały dzieci przygotowane przez Panią katechetkę Małgorzatę Jaglak. Tego dnia, nabożeństwo Drogi Krzyżowej poprowadził Diakon Bartłomiej Kopeć, odbywający w naszej parafii praktyki duszpasterskie.
Galeria zdjęć Droga Krzyżowa

Ważna informacja dla rodziców dzieci "rocznicowych"

(dod.14.04.2011)

Szanowni Państwo, uprzejmie informuję, że pierwsze spotkanie z dziećmi (i ich rodzicami) przygotowującymi się do uroczystości rocznicowych Pierwszej Komunii Świętej odbędzie się:
27 kwietnia o godzinie 18:30 dla GRUPY 2
28 kwietnia o godzinie 18:30 dla GRUPY 1

Co nowego w scholi Fatima Canta ?

(dod.13.04.2011)

W sobotę, 9 kwietnia w naszej kaplicy miała miejsce podniosła uroczystość. Już po raz drugi w historii naszej parafii i w historii scholi Fatima Canta odbyły się obłóczyny. Uroczystą Mszę Świętą, podczas której nastąpił ten, jakże wspaniały dla naszych śpiewających artystów moment, odprawił proboszcz parafii, ksiądz Tomasz Chciałowski. Podczas mszy, nowo wstępujący do scholi, ślubowali z radosnym i ochotnym sercem sławić w pieśniach imię Pana. Przy tej okazji pozostali członkowie scholi również złożyli podobne przyrzeczenie odnawiając te, które składali ponad trzy lata temu. Następnie ksiądz proboszcz dokonał poświęcenia "strojów służbowych" ;-), w które po chwili przyodział każde z nowo przyjętych dzieci. I w ten oto sposób nasza parafialna schola powiększyła się o blisko dwadzieścia nowych głosów. Głosów, które co niedzielę umilają i upiększają Mszę Świętą o godzinie 11:00. Nie zapominajmy jednak o tym, że posłuchać ich można również podczas różnych uroczystości i świąt oraz festynów. W ciągu swojej blisko czteroletniej kariery schola występowała także w innych parafiach legionowskich, dała również kilka koncertów w Warszawie, w Ursusie, w Kobyłce, i w Woli Kiełpińskiej. Jeśli ktoś ma ochotę już teraz posłuchać jak brzmi nasza schola, może kupić płytę CD wydaną dwa lata temu a zatytułowaną po prostu "FATIMA CANTA" Niewielkie fragmenty utworów z tejże płyty można posłuchać tutaj. Prawdziwą przyjemność daje jednak słuchanie i oglądanie tych dzieciaków "na żywo". Z ich uśmiechniętych twarzy, z ich ruchów, z całej ich postawy widać, że to co robią, robią z chęci i przekonania a niejako przy okazji, sprawia im to wielką frajdę ! Całej scholi Fatima Canta z panią Anitą Rodak na czele, składamy dzisiaj serdeczne życzenia wielu lat wspólnego śpiewania, wspólnych wyjazdów i radości przebywania razem. Sobie natomiast, nieskromnie życzymy tak wspaniałej, podniosłej i wzruszającej atmosfery podczas Mszy Świętych jak do tej pory. Chcesz posłuchać jak brzmi schola Fatima Canta ? Zapraszamy w każdą niedzielę do udziału we Mszy Świętej o godzinie 11:00 !
Galeria zdjęć obłóczyny.

Warsztaty komputerowe

(dod.13.04.2011)

6 marca tego roku w świetlicy parafialnej spotkało się kilkanaście osób. Minęło już prawie półtora miesiąca od tego dnia i co tydzień, a dokładnie co sobotę, grupka ludzi spędza wspólnie dwie godziny w świetlicy. W ciągu tych siedmiu tygodniu kilka osób ubyło, kilka przybyło. Dzisiaj śmiało możemy powiedzieć, że w chwili obecnej jest to stałe grono 8 - 10 osób, spieszących w sobotnie przedpołudnie do świetlicy. No i pięknie, powiecie, tylko po co oni tam chodzą ? No cóż nie jest to żadną tajemnicą - powód tych spotkań ma "na imię" warsztaty komputerowe ;-) Pierwsze dwa spotkania były naprawdę stresujące, musieliśmy zapoznać się z komputerem. Gdzie jest włącznik ? Jak prawidłowo trzymać myszkę ? Dlaczego kursor myszy biega jak szalony po całym ekranie, o przepraszam pulpicie - i nie można go opanować ? Dlaczego klawiatura nazywa się qwerty a nie na przykład abc ? Co za dowcipniś wymyślił podwójne kliknięcie ? No ! Nie było łatwo. Warsztaty prowadzi p. Ireneusz i jego syn Jakub i dobrze, bo czasami dziecko jest w stanie znacznie szybciej i łatwiej wytłumaczyć jakieś zagadnienie niż osoba dorosła. Teraz, po kilku spotkaniach, wiemy już, że komputer nie tylko "da się lubić" ale może być bardzo pomocny w zwykłym codziennym życiu. Radzimy już sobie z wyszukiwarką internetową, potrafimy prawidłowo zdefiniować zapytanie, by w wyniku otrzymać to czego oczekujemy. Od dłuższego też czasu uczymy się pisać. Może brzmi to śmiesznie ale przecież nie każdy urodził się z klawiaturą w ręku ! Kilka ostatnich spotkań poświęconych było temu właśnie tematowi. Pisanie "na komputerze" wydaje się łatwe, przynajmniej do momentu, gdy nie trzeba nic zmieniać. Jeśli jednak chcemy część tekstu powiększyć, wyrównać do prawej (lub lewej) zmienić kolor albo krój czcionki, o to już coś zupełnie innego. Ale dzisiaj potrafimy już "z grubsza" edytować tekst i nie przerażają nas określenia w stylu "wyjustować" czy kopiuj i wklej, to i wiele innych czynności potrafimy wykonać ! Fakt, że pomagają nam w tym króciutkie lekcje filmowe, na naszej "warsztatowej" stronie oraz wydrukowane "ściągi" opisujące poszczególne klawisze klawiatury wraz z funkcjami, za kóre odpowiadają. Jeszcze kilka lekcji poświęcimy na edycję tekstu a potem może poćwiczymy odrobinę z jakimś arkuszem kalkulacyjnym ? W dalszej kolejności na pewno zabierzemy się za eksplorację Windowsa i Linuksa, by dowiedzieć się jak odnajdować interesujące nas pliki i fodery. W planach mamy jeszcze zapoznanie się z budową komputera. Tak pobieżnie, żeby wiedzieć co w trawie piszczy . O przepraszam ! Nie "w trawie" a w obudowie ;-) W każdym razie tematów do spotkań jeszcze długo nam nie zabraknie ! Do zobaczenia na "warsztatach" !

Propozycja Parafii Świętego Józefa w Zakroczymiu - Noc Konfesjonałów

(dod.12.04.2011)

Spowiedź w nocy ? Jeśli w ciągu dnia, mimo szczerych, chęci nie możesz znaleźć czasu na przystąpienie do tego sakramentu, skorzystaj z propozycji duszpasterskiej o nazwie Noc Konfesjonałów

Adoracja krzyża

(dod.12.04.2011)

Piątek 8 kwietnia.
Zwykle po zakończonym nabożeństwie, wierni wychodzą ze świątyni. Tym razem było inaczej, gdy zakończyła się Droga Krzyżowa, niewiele osób opuściło kaplicę. Po kilku minutach wniesiono do niej duży, brzozowy krzyż, który następnie delikatnie ułożono u podnóża ołtarza. Rozpoczęła się Adoracja Krzyża. Dla kogoś niewtajemniczonego musiał to być bardzo dziwny widok, w kaplicy panowała całkowita cisza przerywana czasami niezbyt głośnym śpiewem naszej parafialnej scholi młodzieżowej. Niektórzy adorujący podchodzili do krzyża, by przybić do niego kartki z wypisanymi swoimi bolączkami, cierpieniami, obawami i żalami, jednym słowem ze wszystkim tym co czyni ten nasz ziemski krzyż trudnym do dźwigania. W ten sposób proszono Chrystusa o pomoc w niesieniu krzyża naszej codzienności. Około godziny 21-ej zakończyła się adoracja. Już niedługo, bo w Wielki Piątek, ten właśnie krzyż niesiony na naszych barkach pokona Drogę Krzyżową ulicami naszej parafii.

Rekolekcje w naszej parafii

(dod.10.04.2011)

Czwartek 14 kwietnia 2011
9:00 Msza Święta z nauką ogólną
16:45 Msza Święta z nauką dla dzieci
18:00 Msza Święta z nauką ogólną
19:30 Msza Święta z nauką dla młodzieży i dorosłych

Piątek 15 kwietnia 2011
9:00 Msza Święta z nauką ogólną
10:00 Montaż słowno - muzyczny poświęcony Janowi Pawłowi II przygotowany i wystawiony przez artystów ze Związku Emerytów i Rencistów w Legionowie
16:30 Msza Święta z nauką dla dzieci (dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej, otrzymają książeczki "pierwszo-piątkowe")
17:30 Droga Krzyżowa dla dzieci
18:00 Msza Święta z nauką ogólną
19:00 Droga Krzyżowa dla młodzieży i dorosłych
19:30 Msza Święta z nauką dla młodzieży i dorosłych

Sobota 16 kwietnia 2011
9:00 Msza Święta z nauką ogólną
11:00 Odwiedziny chorych z posługą sakramentalną
16:45 Msza Święta z nauką dla dzieci (dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej, otrzymają książeczki do nabożeństwa)
18:00 Msza Święta z nauką ogólną
19:30 Msza Święta z nauką dla młodzieży i dorosłych

Spowiedź, każdego dnia rekolekcji w godzinach 8:45 - 10:00 oraz 16:30 - 20:00

Niedziela Palmowa 17 kwietnia 2011
Poświęcenie palm podczas każdej Mszy Świętej
Uroczysta Procesja z palmami w czasie Mszy Świętych o godzinie 11:00 i 12:30

Uroczysta Msza Święta w 71 rocznicę mordu katyńskiego

(dod.09.04.2011)

W niedzielę, 3 kwietnia uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej odprawionej przez księdza Henryka Zielińskiego, redaktora naczelnego tygodnika "Idziemy". W kazaniu, ksiądz Henryk mówił między innymi o tym, że prawda jest jedna, że albo uznamy prawdę całą taką jaka ona jest albo wcale. Nie ma półśrodków i nie ma półprawd. W życiu człowieka i w życiu całych narodów bywają takie chwile, gdy o prawdę trzeba się głośno upominać. I tak jak nie wolno zapomnieć o prawdzie, tak nie można ustanowić prawdy w drodze głosowania ! Mszę Świętą uświetniła schola Fatima Canta śpiewając wspólnie ze scholą młodzieżową. We Mszy uczestniczył proboszcz naszej parafii ksiądz, Tomasz Chciałowski oraz proboszcz parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, ksiądz Hieronim Średnicki. Udział wzięli także przedstawiciele władz miasta i powiatu, między innymi: Prezydent Miasta Legionowo Pan Roman Smogorzewski, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Pan Ryszard Brański, Poseł na Sejm Pan Zenon Durka oraz Pan Marek Mazur pełniący funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu. Po Mszy Świętej złożono wieńce u stóp pomnika, następnie przemaszerowały Poczty Sztandarowe Związku Kombatantów, Batalionu Dowodzenia oraz Batalionu Zaopatrzenia pod dowództwem ppłk. Zenona Dąbrowskiego. Galeria zdjęć

"Nowa" strona naszych ministrantów

(dod.08.04.2011)

Miło nam poinformować, że od tej chwili swoje "życie na serwerze" rozpoczęła strona ministrantów naszej parafii. Stronę prowadzi kolega Grzegorz.
Pozdrawiamy kolegę i życzymy wytrwałości w redagowaniu Ministranci MBF.

"Giełda pracy"

(dod.08.04.2011)

Akcja "Pomóżmy sobie nawzajem", którą rozpoczęliśmy w niedzielę 3 kwietnia, zaczyna się "rozkręcać" ! Mamy już pierwsze oferty miejsc pracy.
Osoby poszukujące zatrudnienia oraz przedsiębiorców dysponujących wolnymi etatami, zapraszamy na stronę przygotowaną specjalnie dla nich. "GIEŁDA PRACY"

Artykuł w To i Owo

(dod.08.04.2011)

Za zgodą redakcji Lokalnego Tygodnika To i Owo publikujemy rozmowę z księdzem Tomaszem Chciałowskim. Artykuł ten znalazł się w marcowym numerze To i Owo. Zapraszamy do czytania.

"RAZEM W SZCZĘŚCIU I NIESZCZĘŚCIU
Ta dewiza przyświeca działalności Legionowskiego Stowarzyszenia "Amicus". Rozmawiamy z ks. TOMASZEM CHCIAŁOWSKIM, prezesem stowarzyszenia i proboszczem parafii Matki Bożej Fatimskiej na Bukowcu TiO: - W lutym minęły trzy lata od powstania "Amicusa", jakie są potrzeby mieszkańców, na przeciw którym wychodzi stowarzyszenie? T.CH.: - Dzisiaj istnieje potrzeba budowania wspólnotowości, i działania, które podejmujemy to właśnie mają na celu. Organizujemy różne festiwale, przedstawienia, rajdy rowerowe, pikniki rodzinne, które cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Są także kolonie dla dzieci i młodzieży, zarówno z bogatszych jak i biedniejszych rodzin, czy wyjazdy za granicę. W zeszłym roku byliśmy nad Balatonem, w Budapeszcie, w Wiedniu i Bratysławie, w tym roku planujemy wyjazd do Włoch, chcemy odwiedzić Wenecję, Padwę, Rimini... Zależy nam także na integracji seniorów. Dla nich niedawno uruchomiliśmy warsztaty komputerowe, które odbywają się w każdą sobotę od 10 do 12. Mogą przyjść, dokształcić się, poznać obsługę komputera. - Poza integracją, rozrywką i edukacją jest także pomoc w rozwiązywaniu problemów. - Dokładnie. Jesteśmy ze sobą nie tylko wtedy, gdy jest miło, ale także gdy dotykają nas nieszczęścia. Wspieramy rodziny w trudnej sytuacji finansowej w postaci chociażby paczek żywnościowych. W okresie przedświątecznym do 240 dzieci przyszedł Mikołaj z prezentami. Oprócz tego mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnych porad psychologicznych, prawnych. Są porady małżeńskie dla osób, które chcą uporządkować swoje życie sakramentalne, np. żyją w związkach niesakramentalnych, a być może istnieją powody do unieważnienia wcześniejszego małżeństwa. Opiekujemy się osobami chorymi i po wypadkach. W zeszłym roku udało nam się ufundować łóżko rehabilitacyjne z regulacją elektryczną osobie, która miała wylew i zakupić elektryczny wózek inwalidzki dla młodego chłopaka, który uległ wypadkowi. - Jak stowarzyszenie pozyskuje środki m.in. na takie zakupy? - Stowarzyszenie przystępuje do konkursów na zadania publiczne, zarówno do Urzędu Miasta Legionowo, jak i Marszałka Województwa i Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego. Zakres zadań, które podejmuje stowarzyszenie jest ściśle związany z zadaniami wyszczególnionymi w ustawie o pożytku publicznym i wolontariacie. Wózek i łóżko to akurat zakupy z 1% podatku. - Dlaczego ten 1% jest tak ważny dla instytucji pożytku publicznego? - 1% jest ważny, ponieważ w ten sposób społeczeństwo może wspierać działania, które jego zdaniem są pilne, istotne, warte zauważenia, a stowarzyszenie może wspierać najbardziej potrzebujących."
Rozmawiała Katarzyna Łoś

Pomóżmy sobie nawzajem - AMICUS i MB Fatimska pomaga w znalezieniu pracy

(dod.04.04.2011)

Od 3 kwietnia Legionowskie Stowarzyszenie AMICUS oraz parafia Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie uruchomiły akcję pomocy osobom poszukującym pracy. Jak powiedział proboszcz, ksiądz Tomasz Chciałowski będący jednocześnie Prezesem Stowarzyszenia "jako wspólnota, jako jedna wielka parafialna rodzina czujemy się odpowiedzialni za siebie i innych. Dlatego też proszę o właściwe zrozumienie. Są w naszej parafii przedsiębiorcy potrzebujący rąk do pracy, mający możliwości stworzenia nowych stanowisk pracy. Są wśród nas też osoby, które właśnie (teraz, czy wcześniej) straciły pracę i mimo usilnych starań nie znajdują dla siebie zatrudnienia." Poniżej znajdują się formularze w formacie PDF, które po wypełnieniu należy złożyć w zakrystii.
Formularze "DAM PRACĘ" "SZUKAM PRACY"

Parafia i AMICUS zapraszają na pielgrzymkę

(dod.04.04.2011)

Parafia Matki Bożej Fatimskiej oraz Legionowskie Stowarzyszenie AMICUS zapraszają do udziału w pielgrzymce na Litwę, Białoruś i do Rosji. Pielgrzymka planowana jest we wrześniu tego roku. Więcej informacji na plakacie.

Zbliżają się wakacje - zaproszenie na kolonie w słonecznej Italii

(dod.27.03.2011)

Już niedługo nasze pociechy rozpoczną ten najbardziej przez dzieci lubiany okres roku !
Legionowskie Stowarzyszenie "AMICUS" wspólnie z Parafią Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie zapraszają na kolonie w nadmorskim kurorcie Rimini !
Więcej informacji znajdziesz na plakacie.

"PORTRET PARAFII" nasze wrażenia z udziału w audycji

(dod.24.03.2011)

Już od kilku dni wiedzieliśmy, że w niedzielę 20 marca, w Radio Warszawa emitowany będzie program o parafii Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie, w którym udział weźmie proboszcz parafii ksiądz Tomasz Chciałowski. Życie lubi nas jednak zaskakiwać i dopiero w sobotę dowiedzieliśmy się, że wraz z księdzem, w studio radiowym znajdzie się jeszcze kilkoro przedstawicieli naszej parafii. Czytaj dalej.

Zaczęła się wiosna - trwają prace budowlane

(dod.23.03.2011)

Skończyła się (miejmy nadzieję) zima, ruszamy więc pełną parą z dalszymi pracami budowlanymi. W tej chwili trwają czynności związane z ociepleniem i wykonaniem podbitki sklepienia kościoła. Na zewnątrz ekipy specjalistów "montują" opaskę z płyt granitowych wokół podstawy kościoła oraz gzyms z elementów piaskowca nad głównym wejściem do świątyni. Zakończono już prace związane z pokryciem schodów płytami granitowymi. Latem, na przełomie czerwca i lipca rozpoczną się kolejne prace elektryczne, tym razem ekipy montowały będą specjalne oświetlenie w technologii LED. Oświetlenie to odpowiednio ukierunkowane, po zachodzie słońca podkreśli piękno naszego kościoła.
Zdjęcia dokumentujące prace opisane wyżej znajdziesz w kronice budowy.
Chcesz zobaczyć jak będzie wyglądał nasz kościół oświetlony lampami LED ? Kliknij

Program radiowy o naszej parafii

(dod.18.03.2011)

W najbliższą niedzielę odwiedzą nas dziennikarze z rozgłośni radiowej Radio Warszawa 106,2 FM. Wieczorem, o godzinie 20:10 nasza parafia zostanie przedstawiona w pięćdziesięciominutowym programie tejże rozgłośni. Program nosi tytuł "Portret parafii".
Radio nadaje na 106,2 FM oraz w internecie Radio Warszawa
Zarezerwujmy sobie tę godzinkę, by posłuchać co o nas mówią ;-) !

Pierwsza Komunia Święta - strona informacyjna

(dod.12.03.2011)

Do Pierwszej Komunii Świętej naszych dzieci jeszcze dość dużo czasu, blisko trzy miesiące. Powoli przybywa nam informacji związanych z organizacją tej pięknej uroczystości. W związku z tym warto czasami zajrzeć na tę stronę

Przypominamy i zapraszamy !

(dod.05.03.2011)

Przypominamy, że nasza parafia wspólnie z Legionowskim Stowarzyszeniem "AMICUS" od wielu miesięcy prowadzi wiele działań mających na celu niesienie pomocy mieszkańcom parafii, Legionowa i przyległych miejscowości. Co to za działania przeczytasz tutaj.
Zapraszamy !

Śladami myśli Jana Pawła II

(dod.02.03.2011)

W ramach przygotowania do beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II, pragniemy zaprosić naszych parafian na cykl katechez połączonych z modlitwą o owoce beatyfikacji dla naszej parafii. Spotkania będą się odbywały w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 19.00.
Program spotkań przedstawia się następująco:
13 marca - Jezus Chrystus jedynym ratunkiem człowieka?
20 marca - Rola Maryi w życiu współczesnego człowieka.
27 marca - Ewangelia Życia a cywilizacja śmierci.
03 kwietnia - Religia - walka wiary z rozumem?
10 kwietnia - Eucharystia - szczyt życia chrześcijańskiego.
17 kwietnia - Niechaj zstąpi Duch Twój!!!
Kliknij na plakat


1% podatku na OPP

(dod.27.02.2011)

Legionowskie Stowarzyszenie "Amicus"
KRS: 0000297627


W zeznaniu składanym za 2010 r. podatnik ma prawo przekazać 1 % swojego podatku wybranej przez siebie Organizacji Pożytku Publicznego. Parafianinie - podatniku! Ty ani nie zyskujesz, ani nie tracisz odpisując ten jeden procent. Swoją decyzją masz jednak wpływ na to, do kogo trafią Twoje pieniądze i na jakie cele zostaną spożytkowane. Dlaczego więc nie przeznaczyć tego procenta na działalność Legionowskiego Stowarzyszenia "AMICUS" ? Legionowskie Stowarzyszenie "AMICUS" ma status Organizacji Pożytku Publicznego. Za pieniądze pochodzące z tego niby niewielkiego 1% Stowarzyszenie prowadzi szeroko zakrojoną działalność wśród dzieci i młodzieży oraz osób starszych i osób przewlekle chorych. "AMICUS" dofinansowuje kolonie i zimowiska, funduje stypendia naukowe dla dzieci i młodzieży szczególnie uzdolnionej. Dla mieszkańców naszej parafii, naszego miasta, powiatu oraz bliższych i dalszych okolic Stowarzyszenie zorganizowało cieszące się dużym zainteresowaniem darmowe spotkania z prawnikiem i z psychologiem. W zeszłym roku Legionowskie Stowarzyszenie "AMICUS" sfinansowało zakup wózka inwalidzkiego z napędem elektrycznym przeznaczonego dla młodego człowieka sparaliżowanego w wyniku wypadku motocyklowego, a dla osoby po wylewie zakupiło łóżko z elektryczną regulacją elementów ułatwiające powrót do zdrowia. To tylko niektóre z zagadnień podejmowanych przez nasze Stowarzyszenie. W najbliższym czasie, w porozumieniu z Urzędem Miasta Legionowo "AMICUS" rozpocznie budowę placu zabaw przy ulicy Grudzie przeznaczonego dla okolicznych mieszkańców. Każdy z Was kochani parafianie i goście może włączyć się we wspólne dzieło powiększania naszego wspólnego dobra i niesienia pomocy innym przekazując 1% należnego podatku na rzecz Legionowskiego Stowarzyszenia "AMICUS".

Wspomnienia z zimowiska w Ustroniu

(dod.27.02.2011)

Właśnie otrzymaliśmy "świeże" wspomnienia jednego z uczestników zimowiska w Ustroniu. Każdy, kto chce wiedzieć jak tam było i co porabiały nasze dzieciaki może sobie poczytać pod tym linkiem.

Występ Chóru z Liceum M. Konopnickiej w Legionowie

(dod.24.01.2011)

Zgodnie z zapowiedzią, 23 stycznia odwiedził nas Chór Młodzieżowy z legionowskiego Liceum im. Marii Konopnickiej. Już długo przed godziną osiemnastą w naszej kaplicy było tłoczno, wszyscy z niecierpliwością oczekiwaliśmy przybycia artystów. Pojawili się mniej więcej 10 minut przed rozpoczęciem Mszy Świętej. Uświetnili mszę wykonując kolędy i inne pieśni. Wszyscy jednak czekaliśmy na to co miało nastąpić później. Po zakończeniu mszy rozpoczął się koncert pod tytułem "Koncert kolęd- Myślą Jana Pawła II". Tu właśnie młodzież zaprezentowała swój kunszt artystyczny wspaniale wykonując kolędy przeplatane fragmentami homilii Ojca Świętego Jana Pawła II. Na zakończenie ponad godzinnego koncertu usłyszeliśmy "Barkę". Tym razem jednak w kaplicy rozbrzmiały nie tylko głosy pięćdziesięciu chórzystów, lecz wszystkich zgromadzonych ! Ulubioną pieśń Jana Pawła II zna chyba każdy ! W naszej kaplicy już nieraz tak bywało, że w pewnym momencie śpiewają nie tylko artyści ale wszyscy zebrani. Można rzec, iż stało się to tradycją, że parafianie Matki Bożej Fatimskiej nie tylko słuchają ale również aktywnie (i chętnie) uczestniczą w takich wydarzeniach. Nasz "parafialny kamerzysta" nie zdążył dojechać, w związku z tym nie mamy materiału filmowego, dysponujemy jednak małą galerią zdjęć, do której obejrzenia serdecznie zapraszamy.
Gorąco dziękujemy Chórowi Młodzieżowemu z L.O. im M. Konopnickiej pod kierunkiem mgr Mariusza Borkowskiego i zapraszamy ponownie !

Rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą szopkę

(dod.09.01.2011)

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, szóstego stycznia 2011 roku,po Mszy Świętej o godzinie 11:00 poznaliśmy zwycięzców tegorocznej (a właściwie to już zeszłorocznej) edycji naszego parafialnego konkursu na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową. W konkursaie udział wzięło dwadzieścia kilka prac. Prace wykonano najróżniejszą techniką. Była nawet szopka wypiekana z piernika ! Jako, że nie było ograniczeń wiekowych, konkursowicze liczyli sobie od lat kilku do lat stu, ale najczęściej prace wykonywane były przez dzieci, bądź całe rodziny.
Po wielu godzinach obrad, Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzców :
1 miejsce - Michał Ziółek, Grzegorz Ziółek i Krzysztof Ziółek - szopka z piernika. Nagrodą za pierwsze miejsce miał być telefon komórkowy ale kapitan drużyny poprosił o radioodbiornik, swój wybór umotywował stwierdzeniem, że "aparat i telefon komórkowy już mamy".
2 miejsce - Bartłomiej Szcześniak - nagroda to aparat fotograficzny.
3 miejsce zajął Konrad Famulski otrzymując w nagrodę telefon komórkowy.

Zwycięzcy, oprócz nagród, odebrali również z rąk księdza proboszcza pamiątkowe dyplomy i słodycze. Takie same dyplomy oraz zestawy słodyczy, otrzymali także pozostali uczestnicy konkursu
(w kolejności alfabetycznej):
Wiktoria Klonowska
Karolina Kotek
Marta Kotek
Łukasz Machowski
Przemysław Machowski
Kacper Mastalerz
Katarzyna Mastalerz
Patryk Mastalerz
Klaudia Peryt
Andrzej Spychaj
Julia Szymańska
Cezary Wnukowski
Patrycja Wyszyńska
Zapraszamy do galerii zdjęć.

Wigilia młodzieży oazowej

(dod.09.01.2011)

27 grudnia, a więc kilka dni po tradycyjnej wigilii, spotkaliśmy się my, czyli młodzież oazowa. Tego dnia o godzinie 18:00 wzięliśmy udział we Mszy Świętej, ale do kaplicy (a ściślej do świetlicy parafialnej) przybyliśmy dobre pół godziny wcześniej. Zanim rozpoczęła się Msza, my zdążyliśmy już przystroić świetlicę, przygotować stoły i większość potraw. Bezpośrednio po Mszy przyszliśmy do świetlicy, do której po kliku minutach dotarł również nasz ksiądz proboszcz Tomasz Chciałowski. Była krótka modlitwa, czytanie Pisma Świętego a potem wspólne łamanie się opłatkiem i składanie życzeń. Zasiedliśmy do stołów, by skosztować potraw, które wcześniej sami przygotowaliśmy, były rozmowy, żarty, wspomnienia a przede wszystkim była wspaniała rodzinna atmosfera pełna ciepła i świadomości takiej zwykłej (a może niezwykłej) ludzkiej, chrześcijańskiej więzi. Podczas tej naszej wigilii odbyła się "Gala Oazowa Oazinki 2010", i znowu śmiechom i żartom nie było końca. Każdy uczestnik Gali otrzymał nagrodę (bo u nas nie ma przegranych) a w trakcie gali jak i całego naszego spotkania zaśpiewaliśmy chyba wszystkie kolędy jakie znamy (a znamy całkiem sporo). Wreszcie o dość późnej porze (ale jeszcze całkiem przyzwoitej) posprzątaliśmy świetlicę parafialną, pożegnaliśmy się i udaliśmy do domów.
Zapraszamy do galerii zdjęć i do zobaczenia na wigilii za rok!

Sprawozdanie z działalności parafii w roku 2010

(dod.01.01.2011)

Zakończył się rok kalendarzowy 2010. Po kliknięciu na link mozna zapoznać się ze sprawozdaniem Księdza Proboszcza z działalności parafii. Sprawozdanie.

Kolęda 2011 - plan wizyt duszpasterskich

(dod.31.12.2010)

Tu można zapoznać się ze szczegółowym planem kolędy. Kliknij

Konkurs szopek bożonarodzeniowych

(dod.29.12.2010)

Już szóstego stycznia 2011 roku poznamy zwycięzcę tegorocznej edycji naszego parafialnego konkursu na najpiękniej lub najbardziej niekonwencjonalnie wykonaną szopkę bożonarodzeniową.
Na razie zgłoszone prace można obejrzeć w kaplicy lub w galerii zdjęć. Otrzymaliśmy również od Księdza proboszcza kilkanaście zdjęć ukazujących kaplicę i kościół przygotowane do Świąt Bożego Narodzenia. Zdjęcia te można obejrzeć tutaj.

Boże Narodzenie 2010 - Pasterka

(dod.28.12.2010)

Już po raz drugi, Pasterka odprawiona została w nowobudowanym kościele.
Kilka słów na ten temat przeczytasz pod tym linkiem.
Znajdziesz tam również filmy.

Boże Narodzenie 2010 - życzenia księdza proboszcza

(dod.24.12.2010)

Zawsze, ilekroć się uśmiechniesz do swojego brata i wyciągniesz do niego rękę - jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy milkniesz, by innych wysłuchać (...), zawsze, kiedy dajesz odrobinę nadziei "więźniom", tym, którzy są przytłoczeni ciężarem fizycznego, moralnego i duchowego ubóstwa (...), zawsze ilekroć dozwolisz, by Bóg pokochał innych poprzez ciebie - zawsze wtedy jest Boże Narodzenie.

Błogosławiona Matka Teresa z Kalkuty



Kochani Parafianie i Goście
Nadszedł ten piękny czas. Czas świętowania narodzenia Syna Naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Jak co roku pragnę złożyć Wam moc życzeń. Przede wszystkim życzę Wam przeżycia tych świąt w duchu jedności i miłości rodzinnej. Tak mało mamy obecnie czasu na to, by cieszyć się rodziną, wspólnym życiem, by po prostu być razem. Życzę wam więc, byście ten czas spędzili na wspólnych rozmowach, na wspólnych spacerach i niech zawsze między Wami będzie obecny Jezus Chrystus. Pragnieniem moim jest również, byście potrafili cieszyć się tą wspaniałą wiadomością, narodził się Syn Boży ! Troski dnia codziennego powoli odbierają nam tę radość, nie pozwólmy na to! Cieszmy się każdą wspólną chwilą spędzoną w rodzinnym gronie przy wigilijnym stole.
Nasz wieszcz, Adam Mickiewicz napisał "Wierzysz, że Chrystus narodził się w betlejemskim żłobie? Lecz biada ci, jeśli nie narodził się w Tobie".
Niech więc Syn Boży narodzi się w naszych sercach ! Niech będzie z nami każdego dnia i w każdej chwili !
Korzystając z okazji składam Wam również najserdeczniejsze życzenia szczęśliwego Nowego Roku. Oby łaska Pańska była z Wami każdego dnia, a światło właśnie narodzonego Jezusa Chrystusa niechaj rozjaśnia drogi Waszego życia!

Ksiądz Tomasz Chciałowski
Proboszcz Parafii Matki Bożej Fatimskiej

Reportaż z wizyty Świętego Mikołaja w naszej parafii

(dod.23.12.2010)

19 grudnia po południu w kaplicy parafii Matki Bożej Fatimskiej pojawił się Święty Mikołaj.
Jeśli chcesz wiedzieć jak przebiegła wizyta, i chcesz obejrzeć zdjęcia lub filmy czytaj dalej.

Świąteczna zbiórka żywności "Bank Żywności"

(dod.14.12.2010)

3, 4 i 5 grudnia odbyła się kolejna ogólnopolska akcja zbierania żywności dla osób najuboższych "Bank Żywności". Tak jak i w poprzednich latach, tak i teraz w akcji aktywnie uczestniczyło Legionowskie Stowarzyszenie AMICUS oraz parafia Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie. Wolontariatem zajęła się przede wszystkim młodzież naszej parafii, harcerze ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza", członkowie oazy i ministranci. Wolontariusze zbierali żywność w dwóch pobliskich sklepach "Babilon" przy ulicy Strużańskiej oraz "Biedronka" przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Sowińskiego. Z zebranych darów zrobiono w sumie około 130 paczek żywnościowych. Większa część tych paczek została rozdana w minioną sobotę 11 grudnia. Pozostało jednak jeszcze kilkadziesiąt paczek. Zapraszamy po nie w najbliższą sobotę 18 grudnia do naszej świetlicy parafialnej.

Adoracja Najświętszego Sakramentu

(dod.13.12.2010)

W dniach 29 i 30 października 2010 odbyła się całodobowa adoracja najświętszego Sakramentu inspirowana przez Wspólnotę dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Adoracja rozpoczęła się Mszą Świętą o godzinie 18:00. Mszę tę sprawował ksiądz Dariusz Skwarski, proboszcz białobrzeskiej parafii P.W. Błogosławionej Karoliny Kózkówny. W homilii celebrans nawiązał do takiej wewnętrznej potrzeby zatrzymania się w tym pędzie naszego życia, do zastanowienia się nad swoim życiem, nad sobą i nad całym światem. Może wskazane by, było, żeby Najświętszy Sakrament stał się drogowskazem naszego życia, a nie telewizor z którego tak często płynie bardzo wiele zagrożeń. Zagrożeń, które są w stanie zniszczyć nas, nasze rodziny, nasze dzieci i całą naszą przyszłość ! Adoracja Najświętszego Sakramentu zakończona została również Mszą Świętą o godzinie 18:00 (oczywiście następnego dnia). Mszę sprawował i Słowo Boże wygłosił ksiądz Piotr Szydłowski, student Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego słuchacz katedry psychologii. W kazaniu ksiądz Piotr podkreślił, że adoracja Najświętszego Sakramentu jest niejako przedłużeniem radości płynącej z Komunii Świętej, którą przyjmujemy każdorazowo podczas Mszy Świętej. Adoracja jest sposobnością do pogłębienia zjednoczenia z Panem Bogiem. Przez całą dobę (również w nocy) przez naszą kaplicę przewinęło się wiele osób, przychodzili, wychodzili, byli krócej lub dłużej, ale tak naprawdę chodziło o to, że odnajdywali siebie, odnajdywali Boga i bardzo często odnajdywali drogi swego życia.
Zapraszamy do galerii zdjęć.

Spotkanie ze Świętym Mikołajem

(dod.12.12.2010)

Przypominamy o wizycie tego, na którego czekają przez cały rok dzieci na całym świecie. Do nas Święty Mikołaj zawita już za tydzień, w niedzielę 19 grudnia o godzinie 15:00. A tak przy okazji, dzisiaj upływa termin zapisów na paczkę od Mikołaja ! Podobnie jak w zeszłym roku, tego najbardziej kochanego przez dzieci świętego przyjmiemy w kaplicy. Dobrze byłoby, gdyby ci najbardziej oczekujący na Jego przybycie przygotowali sobie jakieś słowa powitania. Żebyśmy nie musieli się wstydzić, iż przyjechał do nas ktoś z dalekiej Laponii, a my nie potrafimy go nawet godnie przywitać. Przydałby się jakiś wierszyk (albo kilka), trochę piosenek (tu liczymy na pomoc naszej wspaniałej Scholi Fatima Canta). Aha ! I jeszcze bardzo ważna sprawa, Mikołaj ma zwyczaj pytać osoby obdarowywane prezentami o różne rzeczy, czasami nawet o paciorek ! Dzieciaki ! Przypomnijcie sobie pacierz, żeby przy Mikołaju nie było wypieków na buziach i gorączkowego szukania słów modlitwy. No ! To do zobaczenia już w niedzielę !

Zimowisko "Ustroń 2011"

(dod.12.12.2010)

Zapraszamy do wzięcia udziału w zimowisku organizowanym przez parafię Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie i Legionowskie Stowarzyszenie AMICUS. Zimowisko "Ustroń 2011" w dniach 13 - 19 lutego 2011. Zakwaterowanie w Ośrodku Wypoczynkowym "Barbara". Więcej informacji O.W. Barbara
W programie między innymi:
*Kulig.
*Ognisko i pieczenie kiełbasek.
*Park Rozrywki Równica, a w nim: kino 4D, planetarium, horror show, pirat show, karuzela UFO, autoscooter i wiele innych atrakcji. Więcej informacji na Park Równica
*Basen w Ośrodku Gołębiewki w Wiśle
*Jednodniowa wyciedzka do Republiki Czeskiej
*Wycieczki w różne ciekawe miejsca oraz wiele zabawy na śniegu !

Aktualności z roku liturgicznego 2008/2009 można znależć w archiwum.
Aktualności z roku liturgicznego 2007/2008 można znaleźć w archiwum.
Aktualności z roku liturgicznego 2006/2007 można znaleźć w archiwum.